localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Necmettin Öğretmeni Derhal Serbest Bırakın!

e-Posta Yazdır PDF


Necmettin Öğretmeni Derhal Serbest Bırakın!

Okulların tatil olmasının ardından görev yaptığı Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi’nden aracıyla Gümüşhane’ye giderken Dersim'de PKK tarafından aracı kurşunlanıp yakıldıktan sonra kaçırılan öğretmen Necmettin Yılmaz’ın akıbetinden endişe ediyoruz. Sivillere yönelik her türlü şiddet, kurşunlama, mala zarar verme ve daha ağır filller, Uluslararası Ceza Hukuku kapsamında insanlığa karşı suçlar başlığı altında yargılanmalıdır. Savaşın öznesi olmayan insanlara yönelik şiddet, önce halkların vicdanında sonra da evrensel hukuk normları karşısında mahkum olacaktır. Sorumluları Necmettin öğretmeni derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

İHGD Yönetim Kurulu

Devamını oku...
 

15. Onur Haftasında Onur Yürüyüşüne Dair İstanbul Valiğinin Yasak Kararı Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü'nün İhlalidir

e-Posta Yazdır PDF

15. Onur Haftasında Onur Yürüyüşüne Dair İstanbul Valiğinin Yasak Kararı Örgütlenme ve Toplanma Özgürlüğü'nün İhlalidir 
Onbeşincisi bugün kutlanan İstanbul LGBTİ+ Onur  Yürüyüşü toplumsal hassasiyetler gerekçe gösterilerek dün İstanbul Valiliği tarafından bir kez daha yasaklandı. Aslında bu yasak açıkça barışçıl protesto ve örgütlenme hakkının ihlalidir. Bu tepki ve yasaklamanın asıl sebebi homofobidir.
Tüm bu yasağa rağmen, yine de Taksim de yürümeye ve basın açıklaması yapmaya çalışan Lgbti bireylere polis çok sert müdahale etmiş ve çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştır.
Eşcinseller vardır onların varlığına devlet artık alışmak zorundadır. Yetkilileri yasal barışçıl gösteri hakkını kullanan başta LBGTİ bireyler olmak üzere herkesin temel insan haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz.
İhgd Yönetim Kurulu
Devamını oku...
 

Nuriye ve Semih Ölmeden!... 4290 Olmasın!

e-Posta Yazdır PDF

Nuriye ve Semih Ölmeden!...

4290 Olmasın!

KHK ile görevlerinden ihraç edilen binlerce insandan ikisi olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 100. gününü geride bıraktı. Gülmen ve Özakça, açlık grevlerinin 76. günü tutuklandılar.

Türkiye hapishanelerinde son 20 yıl içinde yaşamını yitiren mahpusların bilinen sayısı 4.288’dir.  Açlık grevleri ve ölüm oruçlarında yüzlerce mahpus engelli kalmıştır. Hapishanelerde hala yüzlerce ağır hasta mahpus tutulmakta ve mahpus ölümleri son yıllarda giderek artmaktadır.

Devamını oku...
 

İHGD Başkanı Av.Özlem Yılmaz ile Röportaj: İHGD, Orhan Kemal Cengiz’i Avrupa Konseyi Vaclev Havel İnsan Hakları ödülüne aday gösterdi

e-Posta Yazdır PDF

İnsan hakları savunucularına yönelik ihlalleri gündeme getirmek amacıyla Orhan Kemal Cengiz’i, Avrupa Konseyi Vaclev Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteren İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı  Özlem Yılmaz ile OHAL dönemi mağduriyetlerini konuştuk.

Öncelikle İnsan Hakları Gündemi Derneği’nin (İHGD) çalışmalarından biraz bahseder misiniz?

İnsan Hakları Gündemi Derneği, ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen insan hakları savunucularının katılımı ile 2003 yılında İzmir’de kuruldu. İnsan haklarının her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üzerinde bir değer olduğunu kabul eden, hakların ilerletilmesinin ancak sorunların kaynağına ilişkin gerçek bir kavrayışın geliştirilmesi ve somut çözüm önerilerinin uygun taktik ve stratejiler kullanılarak hayata geçirilmesiyle mümkün olabileceğine inanmaktayız.

Son Güncelleme: Çarşamba, 14 Haziran 2017 10:39 Devamını oku...
 

Joint Press Statement concerning the Arrest of Amnesty International Turkey Chairperson Taner Kılıç

e-Posta Yazdır PDF

Taner Kılıç who was detained early in the morning on 6 June 2017 was arrested on 9 June 2017 late in the night at about 23.30. Since the arrest decision is a clear violation of the right to liberty and security of the person, human rights defenders and civil society organisations declared the decision to be unlawful with deep concerns.

Taner Kılıç is a respectful human rights defender for years, especially active in the field of refugee rights and law. He is working in the field with valuable and renunciant effort. He is also the Chairperson of Amnesty International Turkey of which he was also one of the founders. His arrest relying on a common, mere allegation and being treated as if he was already convicted made human rights community indignant.

Son Güncelleme: Çarşamba, 14 Haziran 2017 10:04 Devamını oku...
 

UAÖ Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın Tutuklanmasına ilişkin Ortak Açıklama

e-Posta Yazdır PDF

6 Haziran 2017 günü sabah erken saatte gözaltına alınan Taner Kılıç, 9 Haziran 2017 gecesi saat 23.30’da hâkim önüne çıkarılarak tutuklanmış ve cezaevine gönderilmiştir. Kişi özgürlüğü hakkına açıkça aykırı olan bu tutuklama, tüm insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarınca hukuka aykırı bulunmuş, tepki ve endişe ile karşılanmıştır.

Taner Kılıç uzun yıllar insan hakları savunuculuğu yapmış, özellikle “mülteci hakları ve hukuku” üzerine fedakârca çalışmalarda bulunmuş ve kurucularından olduğu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin halen yöneticiliğini yapmakta olan saygın bir kişidir. Kendisinin sadece bir iddia üzerine terör örgütü üyeliği ile suçlanması ve adeta bu durum sabit görülmüş gibi bir muameleye tabi tutulması infiale sebep olmuştur.

Son Güncelleme: Çarşamba, 14 Haziran 2017 09:51 Devamını oku...
 

İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

e-Posta Yazdır PDF


İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

6 Haziran 2017 tarihinde İzmir Terörle Mücadele Polisi tarafından evi ve bürosunda  arama yapılarak gözaltına alınan Avukat Taner Kılıç derhal serbest bırakılmalıdır.

Genel olarak insan hakları savunuculuğunun yanı sıra, özelde mültecilerin haklarını savunmaya kendisini adamış bir insan hakları savunucusu olan Avukat Taner Kılıç, Türkiye’de mülteci haklarına yönelik farkındalığın ve savunuculuğun artmasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi kurucularından olan Kılıç, 2014 yılından bu yana Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.  Mültecilerle Dayanışma Derneği’nin de kurucularından olan Kılıç, İzmir Barosu ve Türkiye Barolar Birliği Mülteci Hakları Komisyonlarında da aktif olarak çalışmaktadır.

Hükümeti, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesine sadık kalmaya davet ediyor ve İnsan Hakları Savunucusu Avukat Taner Kılıç’a yönelik hukuk dışı işlemden bir an önce vazgeçilmesini ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği

 

Devamını oku...
 

Human rights defender lawyer Taner Kılıç should be released immediately!

e-Posta Yazdır PDF

Lawyer Taner Kılıç who was detained by Anti-Terror Police of İzmir following the search at his house and his personal Office on 6 June 2017 should be released immediately.
Lawyer Taner Kılıç, as a well-known human rights defender who dedicated his life to defending human rights in general and refugee rights in particular, has played an indispensable role in creating awareness and advocating for the human rightss of refugees in Turkey. He is one of the founding members of Amnesty International Turkey and has been serving as the Chair of the Board of Amnesty International Turkey since 2014. He is also one the founding members of the Solidarity Association with Refugees and an active member of the Refugee Rights Committee of İzmir Bar Association and Refugee Rights Commission of the Union of Bar Associations of Turkey.

Devamını oku...
 

Yaşam Kazansın!

e-Posta Yazdır PDF

Yaşam Kazansın!

OHAL KHK’leri ile görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevini endişe içinde izliyoruz. Grevin 62. gününde süreci değerlendirmek ve olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamak adına İHD, TİHV ve ÇHD’nin çağrısıyla düzenlenen toplantıyı İHGD olarak biz de destekliyoruz. Başta Gülmen ve Özakça olmak üzere haksız yere işten atılan tüm kamu emekçilerinin işlerine iade edilmelerini ve bu açlık grevinin bir an önce sona ermesini diliyoruz.

İHGD Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: Salı, 09 Mayıs 2017 20:36 Devamını oku...
 

We nominate Orhan Kemal Cengiz for the Vaclav Havel Human Rights Prize 2017

e-Posta Yazdır PDF

We nominate Orhan Kemal Cengiz for the Vaclav Havel Human Rights Prize 2017

We, the members of the Board of the Human Rights Agenda Association (IHGD), have decided to nominate our co-founder and former chairman, human rights lawyer Orhan Kemal Cengiz for this year's Vaclav Havel Human Rights Prize. The prize was created in 2013 by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in collaboration with the Vaclav Havel Library and Charta 77 Foundation.

The basis for our nomination of Orhan Kemal Cengiz is his admirable work in the field of human rights throughout the last 20 years. Six other organisations and individuals have promptly joined forces with our organisation in endorsing the nomination of Orhan Kemal Cengiz for the prize: UN Watch, one of the leading organisations monitoring the UN's human rights work; Taner Kılıç, lawyer and chairman of Amnesty International Turkey; Gerald Knaus, chairman of the European Stability Initiative (ESI); Hüsnü Öndül, lawyer and former chairman of the Human Rights Association (IHD); Assoc. Prof. Dr. Bican Şahin, chairman of the Freedom Research Association; and Ayşe Bilgen, former vice-chairwoman of the Human Rights Research Association (IHAD).

 

Devamını oku...
 

Orhan Kemal Cengiz’i Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteriyoruz

e-Posta Yazdır PDF

 

Orhan Kemal Cengiz’i Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösteriyoruz

 

 


İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), derneğimizin önceki başkanı Av.Orhan Kemal Cengiz’i Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (PACE) 2017 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday göstermiştir. Cengiz’in özellikle son 20 yılda insan hakları alanında ortaya koyduğu çalışmalar, ödüle aday gösterilmesinde en önemli faktördür. İHGD’nin dışında altı ayrı kurum ve kişi, Orhan Kemal Cengiz’i ödüle aday gösterenler arasında yer almışlardır. Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını insan hakları açısından izleyen en önemli sivil örgütlerden biri olan UN Watch, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Av.Taner Kılıç, European Stability Initiative (ESI)’nin başkanı Gerald Knaus, , İnsan Hakları Derneği önceki genel başkanı Av.Hüsnü Öndül, Özgürlük Araştırmaları Derneği Başkanı Doç.Dr.Bican Şahin ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneği önceki başkan yardımcısı Ayşe Bilgen, Orhan Kemal Cengiz’i ödüle aday gösteren diğer kurum ve kişiler arasında yer almaktadır.

Son Güncelleme: Cumartesi, 06 Mayıs 2017 20:16 Devamını oku...
 

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici Derhal Serbest Bırakılsın!

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK AÇIKLAMA

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı M. Raci Bilici 15 Mart 2017 günü sabah saatlerinde Diyarbakır’da evi aranarak gözaltına alındı. Halen Diyarbakır İl Emniyet TEM Şube’de gözaltında tutulmaktadır. Avukatların verdiği bilgilere göre soruşturma dosyası hakkında  gizlilik kararı alındığı için şimdilik  Raci Bilici’nin somut olarak ne ile suçlandığı hakkında bilgi edinilememiştir.

İnsan haklarını savunma hakkı, BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nde ifade edildiği üzere, bağlayıcı AGİT taahhütlerinde, BM uluslararası insan hakları sözleşmelerinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmelerinde düzenlenen temel insan haklarına dayanmakta ve bu haklardan doğmaktadır. 

Son Güncelleme: Pazar, 09 Nisan 2017 10:11 Devamını oku...
 

Is The State of Emergency Inquiry Commission, Established By Emergency Decree 685, An Effective Remedy?

e-Posta Yazdır PDF

Following the proposal made by the Secretary General of the Council of Europe as well as the Venice Commission concerning the creation of an independent ad hoc body for the examination of individual cases of dismissals, subject to subsequent judicial review, the Government issued a Decree Law No: 685 concerning the establishment of a Inquiry Commission on 23 January 2017.

Dr.Kerem Altıparmak of Ankara University, Faculty of Political Sciences, analyzes the State of Emergency Inquiry Commission, established by Emergency Decree 685 dated 23 January 2017, in this brilliant article and argues whether it is an effective remedy or not. We sincerely wish the Commission to take into consideration the analysis pointed out in the article.

Son Güncelleme: Çarşamba, 15 Mart 2017 14:12 Devamını oku...
 

685 Sayılı KHK ile Kurulan OHAL Komisyonu Etkili Bir Hukuk Yolu Mu?

e-Posta Yazdır PDF

Türkiye’de 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen ve 8. ayına girmiş bulunan Olağanstü Hal kapsamında 21 kanun hükmünde kararname yayınlandı. Bunların arasında 23 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 685 sayılı kararname ile “olağanüstü hal kapsamında, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak” amacıyla oluşturulacak Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu yer aldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Kerem Altıparmak, ekte yer alan makalesinde bu Komisyon’un etkili bir hukuk yolu olup olmadığını tartışmaktadır. 685 Sayılı KHK ile iki aylık bir zaman diliminde kurulması öngörülen bu Komisyonun, bu makalede yer alan analizleri dikkate almasını temenni ederiz.

Attachments:
Download this file (İnceleme Komisyonu_OHAL.pdf)İnceleme Komisyonu_OHAL.pdf[ ]458 Kb
Son Güncelleme: Çarşamba, 15 Mart 2017 13:49 Devamını oku...
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

e-Posta Yazdır PDF

8 Mart 1857'de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için greve başladılar ve polis işçilere saldırdı. Fabrikaya kitlenen kadın işçiler, fabrikada çıkan yangından kurtulmaya çalıştı fakat fabrika önünde kurulan barikatlar kaçmalarına engel oldu ve 129 kadın işçi burada hayatını kaybetti. Bu olayda hayatını kaybedenlerin cenazesine on binler katıldı.
 
Bu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag şehrinde, Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısı düzenlendi. 8 Mart 1857’de New York’ta başlayan kadınların haklarının kazanılması ve birlikteliği mücadelesi çarçevesinde, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhag’da Clara Zetkin tarafından, 8 Mart 1857’deki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına bu tarihin “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisi getirildi. Zetkin’nin önerisi oybirliğiyle kabul edildi. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Rusya’nın Başkenti Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etti.
Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Mart 2017 18:34 Devamını oku...
 

Human Rights Joint Platform Report on State of Emergency in its 215th Day

e-Posta Yazdır PDF

Human Rights Joint Platform issued an updated report on State of Emergency as of 23 February 2017 on its 215th day. The report contains data covering 21 July 2016-23 February 2017 and 21 statutory decrees in total. You can download the report from the following link:

Attachments:
Download this file (Fact Sheet of SoE.pdf)Fact Sheet of State of Emergency_23022017[Fact Sheet of State of Emergency_23022017]2272 Kb
Son Güncelleme: Salı, 28 Şubat 2017 11:42 Devamını oku...
 


Sayfa 1 > 24