localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

İnsan, Haklarıyla İnsandır

e-Posta Yazdır PDF

Son günlerde ifade hürriyeti kapsamında sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek bir çok kişi gözaltına alındı. Bu halka son süreçte İnsan hakları savunucularına da uzandı. 02.02.2018 tarihinde yapılan ev baskınlarında Kaos-GL kurucu üyesi ve insan hakları aktivisti Ali Erol da gözaltına alındı. Ali Erol kendi kurumu ve şahsı adına bir açıklama yapmadığı halde Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur.’’ Başlıklı basın açıklamasına destek veren #TTB’ninyanındayız” tweeti gerekçe gösterildi.

Son Güncelleme: Salı, 06 Şubat 2018 01:54 Devamını oku...
 

Hak Savunucularına Özgürlük İstiyoruz!

e-Posta Yazdır PDF

31 Ocak 2018, İstanbul

Hak İnisiyatifi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği mensubu 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın 3. duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (31 Ocak 2018) görülecek.

5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Büyükada’da hak savunucularının yaptığı olağan bir çalıştay esnasında, savcılık emri ile Adalar ilçesi polisi tarafından düzenlenen bir operasyon sonucu, toplantıya katılan 10 arkadaşımız gözaltına alınmış, daha sonra sevk edildikleri mahkemece 8 arkadaşımız tutuklanmıştı.  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı 17 Ekim 2017 tarihli iddianamesinin kabulü ile de yargı sürecine taşınmıştı.

Son Güncelleme: Pazartesi, 05 Şubat 2018 17:08 Devamını oku...
 

18nci Ayında OHAL

e-Posta Yazdır PDF

Üyesi olduğumuz İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP), 18 Ocak 2018 tarihinde 18. ayını dolduracak olan Olağanüstü Hal Uygulamalarına İlişkin Durum Raporu'nu güncelledi. Rapora aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Attachments:
Download this file (OHALdurumraporu_31122017.pdf)OHALdurumraporu_31122017.pdf[ ]3387 Kb
Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Ocak 2018 12:07
 

Tutukluluğunun 60. Gününde Osman Kavala'yı Serbest Bırakın!

e-Posta Yazdır PDF

Tutukluluğunun 60. Gününde Osman Kavala'yı Serbest Bırakın!

30.12.2017

Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmış, 1 Kasım’da sabaha karşı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği, Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ettiği, tüm terör örgütlerinin (FETÖ/PDY – PKK/KCK – DHKPC, MLKP) aktif olarak katıldığı ve destek verdiği Gezi direnişinin yöneticisi, organizatörü olduğu” suçlamaları ile tutuklanmıştır. Osman Kavala 60 gündür Silivri’de tecrit koşullarında tutulmaktadır. Osman Kavala tutuklanmadan önce iktidara yakın medya tarafından açıkça hedef gösterilmiş, bu hedef gösterme gözaltı süresince artarak devam etmiştir.

Osman Kavala; 12 Eylül sonrasının baskıcı ortamında yayıncılık yoluyla ülkenin demokratikleşme ve sivilleşmesini sağlamak amacıyla 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşuna katılmıştır. Sonraki yıllarda da kültürel çeşitliliğin tanınması, kültür sanat diyaloğu ve kültürel işbirliği alanlarında Sivil Toplum kuruluşlarına büyük destek sağlamış ve bu alanlarda aktif olarak çalışmıştır. Osman Kavala, Türkiye’nin sivil toplumu ile dış dünya arasında etkili bir ilişki kurmuştur.

Son Güncelleme: Cumartesi, 30 Aralık 2017 12:21 Devamını oku...
 

Release Osman Kavala on the 60th day of his detention!

e-Posta Yazdır PDF

Release Osman Kavala on the 60th day of his detention!

12/30/2017

Osman Kavala was taken into custody on October 18, 2017 and detained November 1, with accusations as “an attempt to abolish the constitutional order of the Republic of Turkey, an attempt to prevent or lifting the tasks of the state, being the organizer of Gezi Resistance which all terrorist organizations (FETO/PDY - PKK / KCK – DHKP/C, MLKP) actively participated and supported”. Osman Kavala is kept in isolation conditions in Silivri Prison for 60 days. Osman Kavala was clearly targeted by the media which has close tights with government before his arrest, and this demonstration continued increasingly during his custody.

Osman Kavala has participated in the establishment of the İletişim Publications in 1983 in order to provide democratization and civilianization of the country through publishing in the repressive environment after 12 September coup. In the following years, he has provided great support to the recognition of cultural diversity, cultural arts dialogue and cultural co-operation and has actively worked in Civil Society organizations. Osman Kavala has established an effective relationship between Turkey's civil society and the outside world.

Devamını oku...
 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Açıklama

e-Posta Yazdır PDF

Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Açıklama 

10 Aralık 2017

Malum olduğu üzere; 10 Aralık  "İnsan Hakları Günü" , İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği 10 Aralık 1948’den bu yana kutlanmaktadır.  Öncelikli amacı;  devletlerin  birey hak ve özgürlüklerini  güvence altına alma  sorumluluklarının vurgulanması  ve ihlallerin tespiti ile bu yolda alınacak önlemlerin takipçisi olunmasıdır.

Malesef insan hakları alanında karnesi hiçbir zaman çok parlak olmayan ülkemizde, son yıllarda yaşanan ihlaller, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL uygulamasıyla daha da artmış, hukuksal denetim kanallarının devredışı bırakılmasıyla, en temel insan haklarını  neredeyse tümüyle ortadan kaldıran uygulamalara imza atılmıştır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 20 Aralık 2017 15:25 Devamını oku...
 

Arkadaşlarımız Serbest Bırakıldı!

e-Posta Yazdır PDF

Büyükada'da gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan tüm insan hakları savunucuları serbest bırakıldılar. Arkadaşlarımız Günal Kurşun ve Veli Acu serbest bırakılarak aramıza döndüler...

İHGD Yönetim Kurulu üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu, Türkiye ve tüm dünyadaki insan hakları savunucularına selam gönderdiler. Günal Kurşun, oğlu Ali Berk'e kavuştuğu için mutlu olduğunu söylerken Veli Acu ise pek yakında aramıza katılacak olan oğlu Deniz'in doğumunda bulunabileceği için sevinçli olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: Perşembe, 14 Aralık 2017 12:31
 

Haklarımızı savunma hakkı temel bir haktır. Hak savunucularının serbest bırakılmasını ve haklarındaki soruşturma ve davaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz!

e-Posta Yazdır PDF

Haklarımızı savunma hakkı temel bir haktır. Hak savunucularının serbest bırakılmasını ve haklarındaki soruşturma ve davaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz!

BASINA ve KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Haklarımızı savunma hakkı temel bir haktır. Hak savunucularının serbest bırakılmasını ve haklarındaki soruşturma ve davaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz!

24 Ekim 2017

11 Temmuz, 14 Ağustos ve 8 Eylül 2017 tarihlerinde kamuoyuna duyurduğumuz bilgi notlarında da ayrıntılı olarak açıkladığımız gibi, İnsan Hakları Ortak Platformunu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının kararıyla ve bilgisi dahilinde 2-7 Temmuz 2017 tarihleri arasında İstanbul’da Büyükada’da bir eğitim çalıştayı düzenlenmiştir. Bu çalıştayın dördüncü gününde (5 Temmuz 2017) Adalar Başsavcılığının talimatıyla çalıştay polis tarafından basılmış ve 10 hak savunucusu gözaltına alınmıştır. Hak savunucularından 8’i tutuklanmış, iki hak savunucusu da adli kontrol ile serbest bırakılmıştır.  Yaklaşık üç ay sonra, 4 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yasadışı örgüte üyelik ve yasadışı örgütlere yardım suçlaması içeren bir iddianame hazırlanmıştır. Bu iddianame, İstanbul 35 Nolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Ekim 2017 tarihinde kabul edilmiş ve 25 Ekim 2017 tarihi için ilk duruşma günü verilmiştir. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede şüpheliler arasına 6 Haziran 2017 tarihinde gözaltına alınan ve halen tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç da eklenmiştir.

Devamını oku...
 

Statement for the Press and the Public

e-Posta Yazdır PDF

The right to defend our rights is a fundamental right. We demand the release of rights defenders and revocation of the investigations and cases filed against them !

24 October 2017

As we explained in detail in the file notes announced to the public on 11 July, 14 August and 8 September 2017, a training workshop was organised in Büyükada (Prinkipo), İstanbul on 2-7 July 2017 on the basis of the decision and information of the civil society organisations under the Human Rights Joint Platform. On the fourth day (5 July 2017) the workshop had been raided by the police upon the instructions issued by the Office of Adalar (Prince Islands) Chief Public Prosecutor, and 10 rights defenders were detained. 8 of the rights defenders were detained and 2 were released on judicial control. About three months later on 4 October 2016, an indictment was issued by the Office of İstanbul Public Prosecutor involving charges of membership to illegal organisation and aiding illegal organisations. This indictment was admitted on 16 October 2017 by the Heavy Penal Court no 35 of İstanbul and 25 October 2017 was set as the date for the first hearing. The indictment prepared by the prosecutor’s office also included among the list of suspects Amnesty International’s President of Board for Turkey Branch Attorney Taner Kılıç who was detained on June 6, 2017 and is still in remand.

 

Son Güncelleme: Perşembe, 14 Aralık 2017 13:08 Devamını oku...
 

Tutuklu İnsan Hakları Savunucuları Bilgi Notu III

e-Posta Yazdır PDF

Tutuklu İnsan Hakları Savunucuları Bilgi Notu III

08.09.2017

2 Temmuz 2017 tarihinde, çeşitli hak kuruluşlarından katılımcılar, hak savunuculuğu faaliyetlerini daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmeyi öngören bir çalışma toplantısı kapsamında bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere Büyükada’da bir otelde bir araya geldiler.

5 Temmuz Çarşamba sabahı, beş günlük atölye programının üçüncü gününe başladıkları sırada, oteli basan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındılar.

Bu dosyada 5 Temmuz 2017’den bugüne yaşananlar, kurumlar ve kişiler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Attachments:
Download this file (Bilgi_Notu_08092017.pdf)Bilgi_Notu_08092017.pdf[ ]580 Kb
Son Güncelleme: Perşembe, 14 Aralık 2017 11:53
 

İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Keyfi Tutuklamaya Son Verin!

e-Posta Yazdır PDF

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Keyfi Tutuklamaya Son Verin!
14 Ağustos 2017

Temel meseleleri, insan hak ve özgürlükleri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve insani güvenliği savunmak olan 10 insan hakları savunucusu, içinde bulunduğumuz ortamın ortaya çıkardığı ve insan hakları savunucularının çalışmalarını doğrudan etkileyen tehdit ve riskleri anlamak, bu risklere karşı donanımlarını artırmak, kendilerini, yaptıkları çalışmaları ve birlikte çalıştıkları hak öznelerini dijital ve sanal ortamın tehditlerinden korumak için açık ve şeffaf bir ortamda, insan hakları örgütlerinin bilgisi, onayı ve inisiyatifleri ile İnsan Hakları Ortak Platformu’nun bir etkinliği olarak gerçekleştirilen toplantının dördüncü gününde, İstanbul Adalar Başsavcılığının talimatıyla 5 Temmuz 2017 sabah saatlerinde gözaltına alınmalarıyla başlayan ve 8’inin tutuklu ikisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasıyla devam eden sürecin üzerinden 40 gün geçti.

Bu sürece ilişin bilgiler ekteki Bilgi Notunda sunulmuştur. 

Attachments:
Download this file (Bilgi-notu-II_14082017.pdf)Bilgi-notu-II_14082017.pdf[Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları savunucuları bilgi notu]197 Kb
Son Güncelleme: Perşembe, 14 Aralık 2017 11:03 Devamını oku...
 

Joint Press Statement: Terminate Arbitrary Detention of HR Defenders!

e-Posta Yazdır PDF

Joint Press Statement: Terminate Arbitrary Detention of HR Defenders!

Terminate arbitrary detention of HR defenders!
14 August 2017

It has been 40 days since 10 human rights defenders, whose fundamental position is to advocate for human rights and freedoms, gender equality and human safety, were detained in the early hours on the morning of 5 July 2017 upon the warrant issued by the Office of the Chief prosecutor of Adalar-İstanbul on the fourth day of a series of meetings held as an activity of Human Rights Joint Platform in an open and transparent environment, and undertaken with the knowledge, approval and initiative of human rights organizations in order to understand the threats and risks arising from the ongoing developments, which have a direct impact on the work of the HRDs; to better equip them vis-à-vis such risks; and to protect them, their work and the rights’ subjects they are working together on the digital and virtual environment. The process continues with 8 of the said 10 in remand and 2 released on parole.

Son Güncelleme: Perşembe, 14 Aralık 2017 12:45 Devamını oku...
 

GÖZALTINDAKİ İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI VE KATILDIKLARI FAALİYETE DAİR BİLGİ NOTU

e-Posta Yazdır PDF

GÖZALTINDAKİ İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI VE KATILDIKLARI FAALİYETE DAİR BİLGİ NOTU

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği

11 Temmuz 2017

Çeşitli insan hakları kuruluşlarından temsilciler, zorlu koşullar altında yürüttükleri insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’da bir araya gelmiştir. 5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 sularında bir ihbar olduğu iddiasıyla polis tarafından baskın yapılmış ve çalışmaya katılan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan, İlknur Üstün gözaltına alınmıştır.

Gözaltı sürecinde yaşananlar aşağıda özetlenmiştir:

Devamını oku...
 

İnsan hakları savunucularının Büyükada’da katıldıkları toplantıya ilişkin asılsız haberler hakkında açıklama ve tekzip

e-Posta Yazdır PDF

İnsan hakları savunucularının Büyükada’da katıldıkları toplantıya ilişkin asılsız haberler hakkında açıklama ve tekzip

İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İçin İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Ali Gharavi (atölye kolaylaştırıcısı), Peter Steudtner’den (atölye kolaylaştırıcısı) oluşan sekiz insan hakları savunucusu ve iki kolaylaştırıcının 5 Temmuz’da gözaltına alınmasının ardından, 5 ve 7 Temmuz 2017 tarihleri arasında çeşitli basın organlarında çıkan, Büyükada’da “gizli” bir toplantı yapıldığı yönünde haberler asılsızdır ve gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır.

İnsan hakları savunucuları Büyükada’da rutin, insan hakları savunucularının savunuculuk yapmalarına yardımcı olacak bir destekleme ve bilgilendirme çalışma toplantısına katılmıştır. Çalışma toplantısında, isimleri yukarıda belirtilen insan hakları örgütlerinden sekiz katılımcı ve iki atölye kolaylaştırıcısı yer almıştır. Toplantıda herhangi bir kanuna aykırılık olmadığı gibi, katılımcıların gözaltına alınmalarını gerektirecek herhangi bir suç fiili de bulunmamaktadır.

Devamını oku...
 

İnsan Hakları Savunucuları Nalan Erkem, İlknur Üstün, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Veli Acu, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan, Ali Gharavi ve Peter Steudtner derhal Serbest Bırakılmalıdır!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Savunucuları Nalan Erkem, İlknur Üstün, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Veli Acu, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan, Ali Gharavi ve Peter Steudtner derhal Serbest Bırakılmalıdır!

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneğinin kurucusu ve üyesi olduğu İnsan Hakları Ortak Platformu’nun 7-9 Nisan 2017 tarihinde yaptığı paylaşma toplantısında, insan hakları savunucularına yönelik olarak bir dizi eğitim semineri gerçekleştirilmesi için almış olduğu ortak bir karar sonucu;

2-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Büyükada’da eğitim semineri gerçekleştirmek için bir araya gelen 8 insan hakları savunucusu ve 2 uzman dün (5 Temmuz 2017) öğleden önce gözaltına alındılar. Seminer, insan hakları savunucularının özellikle olağanüstü dönemlerde hak savunuculuğuna devam edebilmelerini sağlayacak tekniklerin ve becerilerin kazanılmasına yönelik bir içerikle düzenlenmiştir.

Devamını oku...
 

İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

e-Posta Yazdır PDF

Basına ve Kamuoyuna

İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

5 Temmuz 2017 sabahı Büyükada'da "İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak için bir araya gelen aralarında derneğimiz yönetim kurulu üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu'nun da aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusu “ihbar var” gerekçesi ile gözaltına alınmışlardır. Saatlerce gözaltında oldukları yakınlarına ve avukatlarına bildirilmediği gibi gözaltı gerekçesi de gizlilik gerekçesiyle bildirilmemektedir .

Arkadaşlarımızın gözaltına alınma gerekçeleri ve nerede oldukları konusunda avukatlarına bilgi verilmemesi bizde ciddi kaygılar uyandırmaktadır.

Haftalar öncesinden organize edilen ve duyurusu yapılan eğitim çalışmasına katılmak için Büyükada’da bulunan ve halen gözaltında tutulan; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli ve eğitimciler Ali Gharavi ve Peter Steudtner derhal serbest bırakılmalıdır .

İnsan Hakları Gündemi Derneği / Human Rights Agenda Association

 


Sayfa 1 > 25