localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anayasa Mahkemesi'ne Çağrı

e-Posta Yazdır PDF

9 Haziran 2010

1980 askeri darbesinin yarattığı vesayet sisteminde kısmi bir demokratikleşme imkânı yaratan Anayasa değişiklikleri 7 Mayıs 2010 tarihi itibariyle TBMM’de kabul edildi ve Yüksek Seçim Kurulu’nun yorum/kararıyla da, 12 Eylül 2010 günü yapılması öngörülen referandumla halkın onayına sunuldu.

Yapılan değişiklikler, her ne kadar demokratikleşme açısından yetersiz de olsa, hiç değilse bir darbe anayasasından uzaklaşma imkânına zemin hazırlamakta; yargı kurumları, bir seçkinler egemenliğinden kurtarılmakta, kısmen de olsa farklı toplumsal renklerin yargıya yansıtılması imkânı yaratılmaktadır. Darbecilere karşı yargı yolu açılmakta, yargının da darbeyle ve darbecilerle kader ortaklığına son verilmektedir.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 21:11 Devamını oku...
 

Yardım Konvoyuna İsrail Saldırısını Müteakiben Kampala’da Toplanan STK’ların Cezasızlık Krizini Sona Erdirmeye Yönelik Çağrısı

e-Posta Yazdır PDF

Biz, aşağıda imzası bulunan ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Gözden Geçirme Konferansı için Kampala’da bir araya gelen kuruluşlar, Gazze’ye insani yardım ulaştırmaya çalışan sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasına yol açan İsrail eylemiyle şoke olmuş durumdayız. Hayatını kaybedenler için üzüntümüzü ifade ediyoruz ve uluslararası toplumu bu kabul edilemez vahşete tepki göstermek konusunda tüm gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail silahlı kuvvetlerince Gazze Şeridi’ne insani yardım malzemeleri taşıyan uluslararası yardım konvoyuna ateş açıldığında, 40’ı aşkın ülkeden 700’den fazla silahsız aktivist 8 gemiden oluşan konvoyda bulunmaktaydı. Saldırı, uluslararası sularda gerçekleşti ve en az 9 kişinin ölümüne, 60’dan fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 21:09 Devamını oku...
 

İsrail Hükümeti Derhal Hesap Vermelidir!

e-Posta Yazdır PDF

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak, İsrail Ordusuna bağlı askerlerce içinde silahsız sivillerin yer aldığı ve insani yardım amaçlı gemilere silahlı saldırı yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Henüz net sayısı belli olmayan onlarca ölü ve yaralıdan bahsedilmektedir. Yapılan bu korkunç ve insanlık dışı saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. Söz konusu saldırı Cenevre Sözleşmelerinin açık ihlali olduğu gibi, uluslararası insan hakları standartlarını ve insancıl hukuku yaratan değerlere ve dolayısıyla tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Bu nedenle İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak yapılan saldırıyı protesto ediyoruz.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 21:07 Devamını oku...
 

Uluslararası Af Örgütü 2010 Raporu: Küresel adalet boşluğu milyonları istismara maruz bırakıyor

e-Posta Yazdır PDF

Uluslararası Af Örgütü bugün dünya çapında insan haklarını değerlendirdiği yıllık toplantısında, uluslararası adalet için dönüm noktası olan bir yıla rağmen güç politikaları ile daha da kötüleşen küresel adalet boşluğuna dikkat çekiyor.

159 ülkedeki istismar olaylarını belgeleyen Uluslararası Af Örgütü 2010 Raporu: Dünyada İnsan Hakları Durumu’nda güçlü devletlerin, insan hakları hukuku üstünde davranıp müttefiklerini eleştirilerden koruyarak ve yalnızca politik olarak uygunsa harekete geçerek uluslararası adaleti engellediklerini söylüyor.

Uluslararası Af Örgütü geçici Genel Sekreteri Claudio Cordone, “Baskı ve adaletsizlik küresel adalet boşluğuyla birlikte milyonlarca insanı istismara, baskılara ve yoksulluğa mahkum ederek büyüyor” diyor.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 21:05 Devamını oku...
 

40 Mülteciyi Öldürüp Gömdük” İddiası Derhal Araştırılmalıdır

e-Posta Yazdır PDF

11 Mayıs 2010 tarihli Sabah gazetesinde yer alan habere göre* Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde jandarma istihbaratında görev yapmış olan bir uzman çavuş, 13 yıl önce Van’ın Başkale ilçesinde geçici görevdeyken İran sınırından kaçak yollarla Türkiye'ye giriş yapan 40 mülteciyi öldürüp bir çukura gömdüklerini, bu kişilere ait toplu mezarın yerini de gösterebileceğini öne sürmüştür.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 21:04 Devamını oku...
 

Siyah Pembe Üçgen İzmir Kapatılmadı

e-Posta Yazdır PDF

İzmir Valiliği’nin başvurusuyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Tüzüğünün 2. Maddesinin “Genel Ahlaka ve Ailenin Korunmasına Aykırılığı” iddiası ile Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin feshi (kapatılması) talebiyle açılan davanın, SiyahPembe, İzmir Amargi, Dsip,İnsan Hakları Gündemi Derneği,Mülteci-Der,Uluslararası Af Örgüt'ünün de izleyici olarak katıldıkları bugünkü,30.04.2010 tarihli ,üçüncü duruşmasında reddedildi.

Son Güncelleme: Cuma, 30 Nisan 2010 12:16 Devamını oku...
 

Karadziç kurbanlarıyla Lahey'de yüzleşiyor

e-Posta Yazdır PDF

Karadziç'in Lahey'deki duruşmasında bir tanık, Sırpların Müslümanlara eziyetlerini anlatıp göğsüne kazınan haçı gösterdi.

Bosna’daki savaş nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım suçlamasıyla yargılanan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç’in Lahey’deki duruşmasında sıra tanıklara gelirken bir tanık, Sırpların Müslümanlara eziyetlerini anlatıp göğsüne kazınan haçı gösterdi.

Son Güncelleme: Cuma, 16 Nisan 2010 10:31 Devamını oku...
 

Ergenekon'u İngilizce anlatacaklar

e-Posta Yazdır PDF

Genç Siviller ve İnsan Hakları Gündemi Derneği, Ergenekon davasını uluslararası kamuoyuna anlatmak amacıyla İngilizce bir metin hazırlamak için iki günlük bir çalışma yaptı.

Taksim’de bir otelde gerçekleştirilen toplantının ilk gününe Nicole Pope, Chris Stephenson, Turgay Oğur, Ahmet İnsel, Ali Bayramoğlu, Mustafa Karaalioğlu, Etyen Mahçupyan, Bülent Keneş, Bekir Berat Özipek, Abdulhamit Bilici, Yıldıray Oğur, Ergun Babahan, Mustafa Akyol, Salih Memecan, Emre Aköz,.......

Devamını oku...
 

Sırbistan Srebrenitsa Katliamını Resmen Kınadı, Özür Diledi

e-Posta Yazdır PDF

Sırbistan Parlamentosu, 1995'te 8 binden fazla Bosnalı Müslümanın Sırbistan ordusu tarafından öldürülmesini kınayan, ölenlerin yakınlarına taziyelerini ve özürlerini sunan bir karar aldı; ancak olaya "soykırım" demedi. Katliamın planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak gösterilen Mladiç hâlâ kaçak.

Sırbistan Parlamentosu, 1995'te Bosna'nın Srebrenitsa kasabasında 8 binden fazla Bosnalı Müslümanın öldürülmesini kınayan bir karar aldı.

Son Güncelleme: Çarşamba, 31 Mart 2010 15:05 Devamını oku...
 

“Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu” kuruldu

e-Posta Yazdır PDF

Irak, Iran, Afganistan, Somali gibi ülkelerdeki zulüm ve savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan “mülteci” durumunda kişilere Türkiye’nin uluslararası hukuktan gelen yükümlülüklerine uygun bir şekilde koruma sağlanması için çalışmalar yürüten 7 insan hakları örgütü, bu alandaki işbirliği ve ortak mücadelelerini bundan böyle TÜRKİYE MÜLTECİ HAKLARI KOORDİNASYONU zemininde yürütecek.

Koordinasyon, 7 örgütün mülteci hakları alanında kendi bünyelerinde yürüttüğü çalışmalara ek olarak, kamuoyu ve karar vericiler nezdinde farkındalık oluşturmak, göç ve iltica alanındaki politika oluşturma süreçlerine insan hakları perspektifiyle müdahil olmak amaçlarına yönelik “birlikte hareket etme” iradelerinin bir sonucu olarak kuruldu.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 20:41 Devamını oku...
 

Türkiye: Transeksüellere Yönelik Şiddeti Durdurun

e-Posta Yazdır PDF

Cinayetler, devlet korumasının yetersizliğini gösteriyor

(Ankara) - Türkiyeli ve uluslararası insan hakları örgütleri, Türkiye'deki hükümet yetkililerine gönderilen mektupta, Türkiye'de son iki hafta içerisinde iki transeksüel kadının öldürülmesinin, devam eden şiddet olaylarına karşı hükümetin yetersiz kaldığını ortaya çıkarmakta olduğunu belirttiler.

Örgütler Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne, ayrımcılık karşıtı bir koruma sağlayarak, önyargı ve nefret ile mücadele programları oluşturarak ve polisin dezavantajlı grupları taciz etmesine müsaade eden kanunları gözden geçirerek transeksüelleri şiddet eylemlerine karşı risk altında bırakan koşulları tespit etmesi ve düzeltmesi çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: Çarşamba, 08 Şubat 2017 20:35 Devamını oku...
 

HRW: Hak savunucuları hedef alınıyor

e-Posta Yazdır PDF

Dünyada insan haklarının genel durumu hakkında 20. yıllık değerlendirmesini yayımlayan İnsan Hakları izleme Örgütü (Human Rights Watch), insan hakları hareketlerinin hemen her yerde mağdurlar lehinde etkilerinin ve becerilerinin arttığını, buna karşılık hak ihlallerinde bulunan yönetimlerin de bu hareketleri bastırma girişimlerinin yıl boyu son derece yoğun olduğunu söylüyor.

Eritre, Kuzey Kore ve Türkmenistan'daki baskıların yoğunluğu nedeniyle, buralardaki örgütlerin işleyemez duruma geldiğini belirtiliyor.

Son Güncelleme: Cumartesi, 23 Ocak 2010 10:26 Devamını oku...
 

Ömer El Beşir resmen aday

e-Posta Yazdır PDF

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, 24 yıl aradan sonra ilk kez Nisan ayında yapılacak çok partili seçimlerde devlet başkanlığına aday gösterildi.

Ulusal Kongre Partisi ve müttefikleri, El Beşir'i ülkede 21 yıl süren, 2 milyon kişinin yaşamını yitirdiği iç savaşı sona erdiren 2005 barış anlaşmasının gerekliliklerinden biri olarak yapılacak seçimlerde resmen aday olarak belirledi.

Devamını oku...
 

Ayrımcılık Halleriyle 2009: Gönlünüz Rahat Olsun(!)

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navanethem (Navi) Pillay, 10 Aralık 2009 İnsan Hakları Günü için yapılacak etkinliklerden hemen önce, 8 Aralık 2009'da yaptığı açıklamada ayrımcılığa ilişkin değerlendirmesinde şunları söylüyordu:

"Ayrımcılığın hiçbir sosyal manası yoktur, hiçbir ahlaki manası yoktur ve hiçbir ekonomik manası yoktur. Aslına bakacak olursak ayrımcılığın hiçbir manası yoktur."(1) Yaşamının erken dönemleri Güney Afrika'daki ırkçı apartheid rejiminde geçen Navi Pillay'e göre "Gözlerinizi kapatarak ve gelecekte defolup gideceğini umut ederek ayrımcılığı engelleyemezsiniz. Gönül rahatlığı ayrımcılığın en iyi arkadaşıdır."(2)

Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Ocak 2010 17:43 Devamını oku...
 

Ayrımcılık yargılanıyor

e-Posta Yazdır PDF

Hakan ATAMAN*

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10 Aralık 1948’de kabul edilmesi nedeniyle her yıl kutlanan İnsan Hakları Günü’nün bu yılki teması, ayrımcılığın önlenmesi. Geçtiğimiz yıl 60. yıldönümü kutlanan bildirgenin, ilk ve en ünlü maddesi “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar “, yapılacak olan etkinliklerle “çeşitliliği kucakla, ayrımcılığı sona erdir” sloganıyla birlikte ele alınacak.

Ana hedeflerinin ayrımcılıktan arınmış bir toplum ve herkesin eşit muamele gördüğü bir dünyanın oluşturulmasına yardım etmek olduğunu belirten BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’e göre, ayrımcılık dünyanın pek çok yerinde kök salmış, insanı sıkıştıran bir insan hakları problemi. Bu beladan hiçbir ülkenin ayrıcalığı yok. Bu nedenle, ayrımcılığın tasfiye edilmesi, en yüksek düzeyde gerçekleştirilmesi gereken bir görev.

Son Güncelleme: Salı, 15 Aralık 2009 17:50 Devamını oku...
 

Siyasi Partiler Mezarlığına Bir Taş Daha

e-Posta Yazdır PDF

DTP’NİN KAPATILMASI:

Siyasi Partiler Mezarlığına Bir Taş Daha

İHGD/Kamusal Açıklama

12 Aralık 2009/DTP’nin Kapatılması

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) olarak, Anayasa Mahkemesinin 11.12.2009 günü vermiş olduğu kararla, Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. İHGD olarak DTP hakkında verilen kapatma kararının, Türkiye’de kalıcı bir barış ortamına, insan haklarına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne ciddi bir şekilde zarar verdiğini düşünmekteyiz.

Son Güncelleme: Pazar, 13 Aralık 2009 02:34 Devamını oku...
 


Sayfa 9 > 13

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.