localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)
Anasayfa Basın Açıklamaları 2008 Basın Açıklamaları Radovan Karadzic'in Tutuklanması Hakkında

Radovan Karadzic'in Tutuklanması Hakkında

e-Posta Yazdır PDF
31.10.2008

23.07.2008

İHGD: Basın Açıklaması

TR005/2008-Radovan Karadiç

23 Temmuz 2008

Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi

Madde 1 [Önleme ve cezalandırma görevi]

Sözleşmeci Devletler, ister barış zamanında isterse savaş zamanında işlensin, önlemeyi ve cezalandırmayı taahhüt ettikleri soykırımın uluslararası hukuka göre bir suç olduğunu teyit eder.

Birleşmiş Milletler Eski Yugoslavya İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yaklaşık 13 yıldır aranan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic, dün (21 Temmuz) akşam Sırbistan'da gözaltına alındı.

Sırbistan Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karadzic'in, Belgrad Savaş Suçları Mahkemesi'ne sevkedildiği belirtildi.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Serge Brammertz, aynı gün Lahey'de bir açıklama yaparak, Karadiç'in gözaltına alınmasını "Sırbistan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'yle işbirliğinde bir kilometre taşı" olarak niteledi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da bu sabaha karşı yaptığı açıklamada, önemli bir adım olarak değerlendirdiği bu gelişmenin, Balkanlar'ın batı kesiminde adil ve kalıcı barışın tesis edilmesi ve Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyeliği için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Bu arada, dün Belgrad Savaş Suçları Mahkemesi önünde toplanan Karadzic yanlısı onlarca kişi, "Kahraman Karadzic" sloganları atarak Karadiç'in gözaltına alınmasını protesto etti.

Bundan yaklaşık 11 yıl önce Bosnalı Sırp birlikler, Müslümanların yaşadığı Srebrenitsa'yı işgal etmişti. Ardından yaşananlar tarihin en kanlı sayfalarından birini oluşturmaktadır. Müslüman erkekler, ailelerinden koparılarak, işkence görmüş ve ardından da vurularak öldürülmüşlerdi. Eski Yugoslavya İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi kayıtlarına göre, Srebrenitsa'da yaklaşık 8000 insan katledildi, çoğu toplu mezarlara atıldı.

İnsan Hakları Gündemi Derneği, başta Srebrenitsa Soykırımı olmak üzere tüm Eski Yugoslavya topraklarında gerçekleşen soykırım, insanlığa karşı suçlar ile savaş suçlarının etkili bir şekilde soruşturulması ve kovuşturulmasına dair inancını yinelemektedir. Böyle olayların bir daha yaşanmaması için yapılan ve yapılacak yargılamalar sonunda tüm sorumluların cezalandırılması caydırıcı olacaktır. Uluslararası adalet adına ileri bir adım olarak kabul edilen bu yakalama ile Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadiç'in de etkili bir soruşturma ve kovuşturulma amacıyla Sırbistan makamları tarafından en kısa sürede uluslararası yargı kurumlarına teslimi bir zorunluluktur.

Saygılarımızla.

İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ

 

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.