localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)
Anasayfa İHGD'den Seçmeler Basın Açıklamaları Ugandalı LGBT Hakları Aktivisti David Kato Öldürüldü !..

Ugandalı LGBT Hakları Aktivisti David Kato Öldürüldü !..

e-Posta Yazdır PDF

David Kato´nun, bu haberler üzerine mahkemeye yaptığı suç duyurusu sonrası başlayan davada mahkeme heyeti Kasım 2010'da Rolling Stones gazetesini suçlu bularak yayınlarını durdurmasını talep etti.

En son Ugandalı bir parlamenter, ´´Eşcinsellik Karşıtı Yasa Taslağı´´ nı meclise sunmuş ve halihazırda eşcinselliği tespit edilen kişilerin aldığı 14 yıllık hapis cezasının artırılmasını ve de idamın öngörülmesini talep etmişti. Bu tasarı üzerine harekete geçen David Kato ve grubu Cinsel Azınlıklar Uganda ( SMUG ), ABD ve Avrupa Birliği'nin yetkili organları nezdinde lobicilik ve kampanya faaliyetlerine başladı. 

Uzun bir süreden beri faaliyetleri sebebi ile açık ölüm tehditleri alan, cezaevine giren ve hükümetin hedefi haline gelen David Kato, göz göre göre öldürüldü.

Ölümü üzerine, Afrika çapında faaliyet yürüten uluslararası insan hakları örgütleri - ILGA, Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu, vs. - ile Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek (1), Avrupa Parlamentosu
İnsan Hakları Komitesi, Afrika-Karayipler Grubu Başkanlığı ve LGBT Ortak Grubu Başkanlığı (2) basın açıklaması yaparak, Uganda Hükümeti'ni acilen sorumluları yargı önüne çıkarması için çağrıda bulundu.

Çeviri: Kemal Ördek

27/01/2011

(1)
http://www.europarl.europa.eu/president/view/en/press/press_release/2011/2011-January/press_release-2011-January-32.html
(2)
http://www.lgbt-ep.eu/press-releases/joint-statement-death-of-david-kato-lgbt-activist-in-uganda/aras

 

Kaynak: http://www.pembehayat.org/detay.php?id=271

 

 

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.