Ayrımcılığa Karşı Uluslararası İnsan Hakları Mevzuatı

[real3dflipbook id=’26’]

Ayrimcilik yasagi ve esitlik ilkleri, uluslararasi insan haklari mevzuatinin iki temel sütununu olusturmaktadir. Uluslararasi insan haklari mevzuati tüm insanlarin esit oldugu ilkesini benimsemekte ve ayrimciligi yasaklamaktadir. Esitlik ilkesi ve ayrimcilik yasagi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasinda da açik bir sekilde ifade edilmistir. Ancak, gerek ulusal mevzuatta gerekse uygulamada ayrimcilik uygulamalari Türkiye’nin en can alici sorunlarindan birini olusturmaktadir. Bunun en temel nedenlerinden birisi bilinç eksikligidir. Ancak daha da can alici olan Türkiye’de ayrimciligin önlenmesi ve esitlik ilkesinin hayata geçirilmesi için ciddi bir politika ve strateji eksikliginin varligidir. Türkiye halen ayrimciligin önlenmesine iliskin pek çok uluslararasi sözlesmeyi onaylamis degildir. Ayri ilgili mevzuatin özellikle de son dönemlere ait olanlari Türkçede bulunmamaktadir. Bu nedenle Insan Haklari Gündemi Dernegi olarak, ayrimciliga karsi uluslararasi insan haklari mevzuatinin bir derlemesi içeren böylesi bir çalisma yapmayi uygun gördük.

Elinizdeki kitap ayrimciligin önlenmesi için gelistirilen uluslararasi insan haklari mevzuatini konu edinmektedir. Kitap Türkçeye su ana kadar kazandirilmis metinleri içerdigi gibi son dönemlere ait olan metinlerin çevirilerini de kapsamaktadir. Kitap mevcut uluslar arasi mevzuatin nasil yorumlanmasi gerektigine dair yol gösterici nitelikte olan açiklayici raporlari ve yorumlari da içermektedir.

Kitap hazirlanirken Türkçe bulunan metinler için Marmara Üniversitesi Insan Haklari Merkezi web sitesi[1]Avrupa Konseyi, Avrupa Anlasmalari web sitesi[2] ; TBMM Insan Haklarini Inceleme Komisyonu web sitesi[3]Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Insan Haklari Hukuku Projesi web sitesi[4]ILO Ankara Ofisinin web sitesi[5] temel alindi. Yine Türkçede bulunan Birlesmis Milletler Insan Haklari Komitesinin Yorumlari için Istanbul Bilgi Üniversitesi tarafindan basilan “Birlesmis Milletlerde Insan Haklari Yorumlari” [6]çalismasini, Azinlik Haklariyla ilgili metinler için Toplum ve Hukuk Arastirmalari Vakfi Tarafindan hazirlanan “Uluslararasi ve Ulusal Hukukta Azinlik Haklari[7] çalismasini, “Kadinlara Karsi Her Türlü Ayrimciligin Önlenmesi Komitesi Yorumlari[8] için Uluslararasi Af Örgütü Türkiye Subesinin çalismasini temel aldik. Türkçe olarak mevcut bulunmayan metinler bastan çevrildi.

Öncelikle sagladigi mali destekle bu kitabinin hazirlanmasini mümkün kilan, merkezi Birlesik Krallik Londra’da bulunan Sigrid Rausing Trust/ Global DialogueProgrami‘na ne kadar tesekkür etsek azdir.

Bu vesileyle gerekli koordinasyonu saglayarak kitabi hazirlayan genel sekreterimiz Hakan ATAMANa, kitabin editörlügünü üstlenen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Arastirma Görevlisi Hasan Saim VURAL‘a, çevirileri gerçeklestiren Istanbul Bilgi Üniversitesi Arastirma Görevlisi Idil Isil GÜL‘e, Sehnaz LAYIKEL‘e, Utku KILINÇ‘a, Orçun ULUSOY‘a, Ayça ULUSELLER‘e, kavramsal çerçeveye iliskin metni okuyarak yaratici fikirlerini bizden esirgemeyen Cengiz KARATAS’a ve Hacettepe Üniversitesi Ögretim Görevlisi Levent KORKUT‘a minnettarligimizi ifade etmek isteriz.

Kitabin, Türkiye’de hak temelli faaliyet gösteren sivil toplum kuruluslarina ve ilgili hükümet kurumlarina bir nebze de olsa rehberlik etmesi dilek ve temennisiyle…

Orhan Kemal CENGIZ
Insan Haklari Gündemi Dernegi Baskani

 


[1] http://www.ihm.8m.com

[2] http://www.avrupakonseyi.org.tr

[3] http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhak/insanhaklari.htm

[4] http://ihami.anadolu.edu.tr

[5] http://www.ilo.org/public/turkish/region/eurpro/ankara/sozlesme/onaylanan.htm

[6] Birlesmis Milletler’de Insan Haklari Yorumlari, DerleyenLema Uyar, Basim Tarihi: Eylül – 2006, Istanbul Bilgi Üniversitesi Yayinlari.

[7] Uluslararasi ve Ulusal Hukukta Azinlik Haklari, Toplum ve Hukuk Arastirmalari Vakfi Yayinlari, Subat 2005, Istanbul.

[8] Uluslararasi Af Örgütü CEDAW Seminerleri Bilgi Kitapçigi, Uluslararasi Af Örgütü Türkiye Subesi.