Türkiye’de Nefret Suçları

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak son yıllarda giderek yükselen ırkçılık, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlükten kaynaklanan “nefret suçları”na bir tepki vermek, nefret suçlarının önlenmesi için kamuoyu oluşturmaya yönelik harcanan çabalara bir katkı sunmak ve yasal düzenlemelere dikkatleri çekmek için bu kitabı hazırladık. Elinizdeki kitap Türkiye’de ırkçılık, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlükten kaynaklanan “nefret suçları”nın önlenmesi için konunun uzmanı olan akademisyenler, insan hakları savunucuları, araştırmacı ve yazarlarla yapılan bir dizi söyleşiden oluşmaktadır.

Öncelikle sağladığı mali destekle bu kitabının hazırlanmasını mümkün kılan, merkezi Birleşik Krallık Londra’da bulunan Sigrid Rausing Trust/ Global Dialogue Programı’na teşekkürlerimizi sunarız.

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak kitabın hazırlanması sürecinde Gün Kut (Boğaziçi Üniversitesi – Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu Üyesi); Ali Bayramoğlu (Gazeteci/Yazar), Etyen Mahçupyan (Gazeteci/Yazar); Cengiz Algan ve Ayşe Akdeniz (Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Aktivistleri); Erdal Doğan (Hukukçu); Tolga Korkut (Gazeteci); Ömer Laçiner (Araştırmacı/Yazar); Ali Koç (Hukuçu); Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi); Tanıl Bora (Araştırmacı/Yazar); Ayhan Kaya (İstanbul Bilgi Üniversitesi); Baskın Oran (Ankara Üniversitesi); Ahmet İnsel (Galatasaray Üniversitesi) ve Fatmagül Berktay (İstanbul Üniversitesi) ile görüşmeler yaptık. Kendilerine bizimle görüşmeyi kabul ettikleri için minnettarlığımızı sunarız.

Kitabın Türkçe versiyonu Orhan Kemal Cengiz ve Ayça Uluseller tarafından gözden geçirildi. Ayrıca kitabın hazırlık aşamasında Utku Ejder gerekli internet taramalarını yaparak bizlere oldukça önemli katkılarda bulundu. Dicle Çakmak, Zerin Türk ve Zeynep Erel yapılan görüşmelerin deşifrelerini gerçekleştirdi. Her üçüne de gösterdikleri özen ve harcadıkları emek için teşekkür ediyoruz. Kitabın İngilizce çevirileri Helmut Oberdiek, Soner Tufan, Gülden Gürsoy, düzeltmeleri Hera Hashmi tarafından gerçekleştirildi. Hepsine teşekkürü bir borç biliriz.

Kapak fotoğrafları için ayrıca Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na ve Ahmet Şık’a, Kaos GL’ye ve Semih Varol’a ve Radyo Shema’ya özel teşekkürlerimizi sunarız.

Kitabın, Türkiye’de hak temelli faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına ve ilgili hükümet kurumlarına bir nebze de olsa rehberlik etmesi dilek ve temennisiyle…

Hakan ATAMAN / Orhan Kemal CENGİZ

[real3dflipbook id=’17’]