Doğu Akdeniz’de Avukatlara Dönük Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) Normlarının Ulusal Hukukta Uygulanması ve Uluslararası İnsan Hakları Hukuku Eğitim Projesi

15.11.2007

İnsan Hakları Gündemi Derneği tarafından daha önce İzmir ilinde toplam 200 ve Ege Bölgesi illerinde toplam 50 avukata yönelik olarak ulusalüstü hukuk normlarının ulusal hukukta uygulanması ve uluslararası insan hakları hukuku bilgi ve deneyim aktarım seminerleri yürütülmüştür. Derneğimiz tarafından benzer bir çalışmanın Doğu Akdeniz Bölgesindeki GAZİANTEP, KİLİS, OSMANİYE , MERSİN, ADANA, HATAY illerinde çalışan avukatlara yönelik olarak yapılması planlanmaktadır.

Çalışmanın amacı, uluslararası sözleşmelerin ulusal hukukta uygulanmasını sağlamaktır. Bunun için salt bilgi aktarımı yerine pratik, uygulamaya yönelik bir eğitim hedeflenmektedir. Projenin amacına ulaşabilmesi için; katılımcı avukatların iç hukuk uygulamaları konusunda deneyimli, edindikleri donanımı mahkemeler önünde kullanacak ve deneyimlerini meslektaşlarına aktaracak kişiler olması gerekmektedir.

Planlanan eğitim çalışması için; başvuranlardan 25 kişilik iki grup belirlenecektir. Her eğitim çalışması 4 gün sürecek ve toplam 20 saatlik bir program uygulanacaktır. Eğitim programını tamamlayan katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Eğitim Konuları : AİHS’in iç hukuktaki yeri, işkence ve kötü muamele yasağı, kişi güvenliği ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, özel yaşamın gizliliği,ifade özgürlüğü ve AİHS dışındaki uluslararası mekanizmalar

Yer : GAZİANTEP ve MERSİN

Tarih : 1-15 Ocak 2008 – 1-15 Haziran 2008 tarihleri arasında belirlenecektir.

Seminerlere katılım ücretsizdir. Katılımcıların tam pansiyon konaklama masrafları tarafımızca karşılanacak, eğitim materyalleri katılımcılara ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Katılımcı sayısı her grup için 25 kişi ile sınırlıdır. İlgilenen meslektaşlarımızın aşağıdaki iletişim kanallarından tarafımıza ulaşarak iletişim formu doldurmaları gerekmektedir. İletişim formları e-mail, faks ve posta yoluyla kabul edilecektir. Son teslim tarihi 01 Aralık 2007‘dir. Ayrıntılı seminer programı başvuranlara e-mail ile gönderilecektir. Başvuru formları, iletişim listemizde bulunan meslektaşlara derneğimiz tarafından öncelikle iletilecektir.

Detaylı bilgi almak için derneğimizin web sitesini ziyaret edebilir ya da aşağıda adları bulunan meslektaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Tel : 0 232 489 55 28

Av. Özlem YILMAZ

Tel : 0 542 642 38 31

ozlemyilmaz70@gmail.com

Av.Gülçin AKTUNÇ HASİPEK

Tel : 0 533 576 93 26

aktuncgulcin@gmail.com

Bu proje the National Endowment for Democracy (NED) tarafından desteklenmektedir.