AYM ve AİHM ONLINE BİLGİ VE DENEYİM AKTARIM SEMİNERi- 2020

 

 Avukatlar ve Stajyer Avukatlar için

ULUSALÜSTÜ VE ULUSLARARASI İNSAN HAKLARI HUKUKUNUN

ULUSAL HUKUKTA UYGULANMASINA YÖNELİK

ONLINE BİLGİ VE DENEYİM AKTARIM SEMİNERi- 2020

 

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), insan hakları ve demokrasi konularında bütüncül bir yaklaşıma ulaşmak isteyen avukatlara yönelik olarak, özellikle kriz dönemlerinde insan hakları ve demokrasi mücadelesi içinde yargı uygulamalarının kalitesini artırmak amacıyla bu online seminerleri düzenliyor.

Bu Eğitim Kimler İçin?

– Avukatlık meslek faaliyeti içinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni kullanan, hak ihlali iddiasıyla müvekkilinin başvurusunu Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde takip etmek isteyen,

– Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nde düzenlenen kimi hakları daha yakından tanıyarak iç hukukta da bu bilgisini kullanmak isteyen,

-Eğitim konularında deneyimlerini ve gözlemlerini diğer meslektaşlar ile paylaşarak farklı görüşleri ve bakış açılarını tanımak isteyen,

      avukatlar ve stajyer avukatlar için…

Eğitimler çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecektir.

Başvuru Formu: BasvuruFormu_online 

Hangi Konu Başlıkları Öne Çıkıyor? Kimler Var Bu Okulda?

 • AİHM ve AYM’ye bireysel başvuru usulü
 • AİHS sistemi, dikkat edilmesi gerekenler
 • İfade Özgürlüğü
 • İşkence Yasağı
 • Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı
 • Adil Yargılanma Hakkı
 • Ayrımcılık Yasağı
 • Mülkiyet Hakkı
 • Mülteci Hakları

Bu başlıkları Av.Orhan Kemal Cengiz, Av.Mehmet Nur Terzi, Av.Özlem Yılmaz, Av.Hasan Kemal Elban, Av.Beydağ Tıraş Öneri, Av.Taner Kılıç ve Dr.Günal Kurşun’dan dinleyebilirsiniz.

Ayrıntılı eğitim programı seçilen katılımcılara eğitimden önce gönderilecektir.

Nerede, Ne Zaman, Ne Kadar Sürecek?

Eğitimler,  bilgisayar üzerinden katılımlı gerçekleştirilecek.

Seminerler 8 Haziran-15 Haziran 2020 arası 8 gün boyunca, her gün  16.00-17.30 saatleri arasında sürecek. Katılım 25 kişi ile sınırlı.

Katılımcıları Nasıl Belirleyeceğiz?

 • Katılımcıların seçiminde bir denge gözetmeye çalışacağız, mesleki deneyim, cinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımı, dengesine dikkat edeceğiz. Özellikle kadınlar, lgbti+, çocuklar, Romanlar gibi duyarlı gruplarla çalışıyorsanız, bunu lütfen başvurunuzda belirtiniz.
 • Bu konulardaki eğitim-çalışma isteyen deneyimli başvurulara öncelik vermeyeceğiz. Amacımız; deneyimsiz ve deneyimli meslektaşların dengeli dağılımını gözeterek bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmek.

Başka?

 • Eğitimler bilgisayar üzerinden Bluejeans programıyla verilecek. Bu programı uçtan uca şifrelemeyi desteklediği için tercih ettik. Programı önceden bilgisayarınıza indirip kurmanızı tavsiye ediyoruz, ancak bunu tercih etmezseniz, doğrudan web sayfası üzerinden de bağlanmanız mümkün olacak. İnternete bağlanma sorununuz varsa, çözüm için elimizden geleni yapmak isteriz. Lütfen konuyla ilgili iletişim adreslerimize bir mail atın ve en uygun düzenlemeyi birlikte tartışalım.
 • Eğitimlerin amacına ulaşması açısından, eğitimler boyunca bilgisayarın karşısında bulunmanızı ve kameranızı kapatmamanızı talep ediyoruz. Eğitimler, tarafımızca hiçbir biçimde kayıt altına alınmamaktadır. Katılımcıların da herhangi bir biçimde kayıt yapmaları yasaktır ve hukuka aykırıdır.
 • Katılım tamamen ücretsizdir.
 • Seminerlerin sonunda, 8 eğitimden en az 7’sine katılanlara sertifika takdim ediyoruz.

Bizim İçin Önemli:

Dersler boyunca oturumlara tam katılım bekliyoruz ve buna çok önem veriyoruz. Oturumların tamamına katılım göstermenizi çok önemsiyoruz.

Nasıl Başvurulur?

Başvuru formlarına http://www.rightsagenda.org  adresinden ulaşabilirsiniz. Bu formu doldurduktan sonra, yine formda belirtilen mail adreslerine göndermeniz gerekiyor.

Son başvuru tarihi: 4 Haziran 2020 Perşembe

Başvuruların sonuçlandırılması ve katılımcılara dönüşler: 5 Haziran 2020 Cuma

Eğitim günleri:  8-15 Haziran 2020 

! Başvuruların e-mail ile yapılması gerekmektedir!

!  Seminerlere katılım ücretsizdir.

! Başvurucular aşağıdaki iletişim adreslerine başvurarak daha detaylı bilgi edinebilirler!

! Başvurucuların kabulü başvuru tarihi, mesleki deneyim ve cinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımıgöz önünde bulundurularak derneğimiz tarafından belirlenecektir!

 

Seminerler Lüksemburg Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilmektedir. Desteği için Lüksemburg Büyükelçiliği’ne teşekkür ederiz. 

İLETİŞİM

 

Dr.Günal Kurşun- 0532.3826638 gkursun@gmail.com

İnsan Hakları Gündemi Derneği www.rightsagenda.org

İHGD Facebook adresi: https://www.facebook.com/HumanRightsAgendaAssociation/

Başvuru Formu: BasvuruFormu_online