Basına ve Kamuoyuna!

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında, 04 Mart 2009 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştır ve El Beşir, mahkemenin bu kararına uymayacağını her fırsatta beyan etmektedir. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bu kararı, El Beşir’in Darfur’da insanlığa karşı suçlar ile savaş suçları işlediği iddiasına dayanmaktadır ve El Beşir, Mart 2009 tarihinden bu yana uluslararası adaletten kaçan bir kişi durumundadır.Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne bugüne kadar 110 ülke taraf olmuş ve son olarak Temmuz 2009 tarihinde Çek Cumhuriyeti mahkemenin yargı yetkisini tanımıştır. Türkiye ise henüz mahkemeye taraf değildir. Ancak Türk Ceza Kanunu 13. maddesinde atıf yaptığı insanlığa karşı suçlar, soykırım gibi suçlar için “evrensel yargılama yetkisi”ni kabul etmiştir. Bu maddeye göre El Beşir’in işlediği iddia olunan suçlarla ilgili Türkiye’de yargılanması mümkün hale getirilmiştir.

El Beşir, hakkında çıkarılan tutuklama kararından sonra Eritre, Mısır, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Etiyopya ve Zimbabve olmak üzere toplam 7 ülkeyi ziyaret etmiştir. Bu ülkelerin hiçbiri UCMye taraf değildir. Afrika Birliği, El Beşir’le ilgili kararın uygulanmaması konusunda ülkeler nezdinde girişimlerde bulunmakta ise de, bugüne kadar Botsvana, Brezilya ve Güney Afrika; El Beşir’in ülkelerine gelmesi durumunda, El Beşir hakkındaki tutuklama kararını uygulayacaklarını açıkça beyan etmişlerdir.

Davos’ta “Gazze’de çocukları öldürenleri alkışlamanın insanlık suçu olduğunu” ifade eden bir başbakan ile Birleşmiş Miletler ve diğer uluslararası platformlarda uluslararası adaletten bahseden hükümet yetkililerinin, Darfur’da gerçekleştirilen insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları nedeniyle uluslararası bir mahkemede hesap vermekten kaçan bir kişiye ev sahipliği yapıyor olması hiçbir koşulda kabul edilemez.

Türkiye, hakkında tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı El Beşir’in Türkiye’de yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılmasına izin vermemeli ve bu ziyaret gerçekleştiği takdirde El Beşir’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim etmelidir!

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu Üyeleri

Ankara Barosu/ Başkent Kadın Platformu Derneği/ Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği/ Diyarbakır Barosu/ Helsinki Yurttaşlar Derneği/ İnsan Hakları Araştırmaları Derneği/ İnsan Hakları Derneği/ İnsan Hakları Gündemi Derneği/ İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği/ İzmir Kadın Dayanışma Derneği/ Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği/ Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı/ Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği/ Türkiye İnsan Hakları Vakfı/ Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi/ Van Kadın Derneği

Ayrıntılı bilgi için: Öztürk Türkdoğan- UCM Koalisyonu Sözcüsü

0.532.333 62 46 / 0.312.230 35 67

Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Kasım 2009 14:28