BİR AİHM KARARININ ANATOMİSİ- 3

BİR AİHM KARARININ ANATOMİSİ -3

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen insan hakları savunucularının katılımı ile, 2003 yılında İzmir’de kurulmuştur.

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak İzmir’de hukukçulara yönelik yaptığımız çalışmalara ” BİR AİHM KARARININ ANATOMİSİ” başlıklı çalışmamız ile devam ediyoruz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye ile ilgili kararlarının süreci yürüten avukatı ile birlikte inceleneceği bu çalışmaların üçüncü 22 Haziran  2022 Çarşamba günü saat 19.00’da  Parmak ve Bakır Türkiye Başvurusu (Başvuru no. 22429/07 ve 25195/07) üzerinden  başvurucular vekilleri Av. Eylem YIıldız ve Av. Çetin Bingölbalı   tarafından gerçekleştirilicektir.

Söz konusu çalışmada, AİHM önünde karara bağlanan dosyanın iç hukuk süreci; iç hukukta ileri sürülen sözleşme maddeleri, iç hukuk makamlarının kararları, AİHM bireysel başvuru süreci; başvuru sürecinde dayanılan maddeler ve gerekçeleri,  AİHM’in taraflara sorduğu sorduğu sorular, hükümetin savunması, mahkemenin nihai kararı, yargılama giderleri, vekalet ücreti ve tazminat konusu, nihai karar sonrası gelişmeler  başta olmak üzere pek çok açıdan dosyanın incelemesi yapılacaktır.

Yapılacak çalışma öncesi katılımcıların inceleme konusu kararı okumaları tavsiye edilmektedir. AİHM tarafından 16 Şubat 2021 tarihinde açıklanan PARMAK VE BAKIR / TÜRKİYE Başvurusuna

(Başvuru no.22429/07 ve 25195/07) Türkçe çevirisine şuradan ulaşılabilirsiniz.  

Çalışmalar Av. Mehmet Nur Terzi’nin moderatörlüğünde İHGD’nin İzmir Ofisinde yüzyüze olarak yapılacaktır. Çalışmaya katılım için kayıt yapılmasına gerek yoktur. 

Adres: 1456 Sok No:92 Kat: 2 Daire: 3 Alsancak /Konak- İZMİR