Çerkes Soykırımı’nın 156. Yıldönümünde Tüm Çerkes Halklarının Acısını Paylaşıyoruz

“Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.

156 yıl önce, 21 Mayıs 1864 tarihinde Çarlık Rusyası içinde yaşayan Çerkes halkına yönelik soykırım kararı alındı ve uygulandı. 1864 ve takip eden yıllar içinde bir milyondan fazla insan, yaşadıkları Kafkasya’daki topraklarını terk ederek tehcire tabi tutuldular ve Osmanlı topraklarına sığındılar.

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak, Çerkes Soykırımı’nın 156. yıldönümünde tüm Çerkes halklarının acısını yürekten paylaşıyoruz. Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Rusya Federasyonu tarafından, Çerkes Soykırımı’nın tanınmasını ve 21 Mayıs gününün soykırım anma günü olarak kabul edilmesini, soykırım mağduru ailelere ve tüm mirasçılarına Türkiye ve Rusya tarafından çifte vatandaşlık hakkı verilmesini, Türkiye tarafından mevcut sorunlu TRT yapısına rağmen TRT Çerkes kanalı açılmasını, Kültür Bakanlığı tarafından yeterli bütçe ve personel ile başta Çerkes kültürü olmak üzere ülkemizdeki tüm etnik gruplara ve kültürlere yönelik çalışmalar yapılmasını, Çerkesçe ve diğer Kafkas dillerinin korunmasını ve geliştirilmesini, Rusya tarafından da tüm Çerkes halklarından özür dilenmesini ve tazminat ödenmesini talep ediyoruz.

Başka soykırım, insanlığa karşı suçlar, tehcirler ve göçlerin olmaması dileği ile kamuoyuna saygıyla sunarız.

İnsan Hakları Gündemi Derneği