DİAYDER Davası 21 Ekim 2022 Dava İzlem Raporu

DİAYDER DAVASI GÖZLEM RAPORU

 

İSTANBUL 14. AĞIR CEZA MAHKEMESİ 2021/310 Esas No.

Davanın Arka Planı:

Kendilerini medrese kültüründen gelen ve Şafi mezhebini benimsemiş din alimleri olarak tanımlayan DİAYDER, 40 yılı aşkın bir süredir faal bulunmasına rağmen, İBB’nin İnanç Masası kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda temsil edilmeyen inanç gruplarının istihdam edilmeleri kapsamında 5 gassalın  işe alınması ve bu kişilerin, üyesi oldukları derneğe vermiş oldukları paranın terör örgütüne finansman sağlandığı ve İBB’nin yardıma muhtaç kişiler için dağıttığı yardım kartlarının dernek tarafından terör örgütü ile irtibatlı kişilere verildiği iddiaları akabinde gündeme geldi. Bu dava kapsamında İçişleri Bakanlığı İBB’yi hedef aldı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İBB’ye gerekirse kayyum atanmalı şeklinde ifadede bulundu, iktidara yakınlığı ile bilinen haber kanalları ve gazetelerin İBB ile ‘terör’ kelimelerini sıkça hedef göstererek yapmış olduğu birçok haber mevcuttur. Söz konusu davada İBB sosyal politikalar alanında çalışan 2 personelin tanık olarak dinlenmesinin akabinde onlar aleyhine de kamu davası açılması açına suç duyurusunda bulunuldu. Dernek Başkanı Ekrem Baran şu an davanın kalan tek tutuklu sanığı olarak 1 yıldan uzun süredir tutukluluğu sürmektedir.

Duruşma Öncesi:

Duruşma öncesinde dayanışma adına yazar Oya Baydar, Demokrasi İçin Birlik (DİB) üyesi Nesteren Davutoğlu, Yanyanayız Platformu’ndan Gürhan Ersoy, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hak İnsiyatifi Genel Başkanı Fatma Bostan Ünsal katıldı.

21.10.2022 Tarihli Duruşma :

Tutuklu bulunan DİAYDER Başkanı Ekrem Baran segbis vasıtası ile bağlandığı duruşmaya diğer sanıklar avukatları ile birlikte hazır bulundular.

Celse savcının esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunmasıyla başladı. Savcı, tutuksuz yargılanan sanıkların adli kontrol tedbirlerinin aynen devamına, Ekrem Baran’ın ise tutukluluk halinin devamını istedi.

Ekrem Baran, 1.5 yıldır dosya kapsamında hukuka aykırı bir biçimde tutuklu bulunduğunu, sağlık durumunun cezaevinde bulunmaya elvermediğini, dosyadaki diğer sanıkların tutukluluk halinin sona erdirilmesine rağmen kendisi bakımından tutukluluk durumunun devam etmesi durumunun hakkaniyete aykırı olduğunu belirterek tahliyesini ve beraatini talep etti.

Ekrem Baran müdafii, dosyaya son gelen evrakların incelenemediğini, incelendikten sonra konuya ilişkin beyanda buunacaklarını, geçen celse talep edilen hususlardan bir kısmının halen yerine getirilmediğini ifade ederek, İBB çalışanlarına açılan davanın bu dava ile birleştirilmesini talep etmiş, daha önceki celselerde tutukluluğun detaylı bir biçimde nasıl hukuka aykırı olduğunu ifade ederek kısaca diğer sanıkların nasıl ki her duruşma mahkeme salonunda mevcut bulunuyorlarsa, aynı durumun Baran için de söz konusu olacağını, bunu tüm heyetin de bildiğini, iddianamenin örgüt üyeliği iddiasının soyut ve dayanaktan yoksun olduğu, Baran’ın örgüt içindeki hiyerarşisinin ne olduğu, emir ve talimat alıp almadığınına ilişkin veyahut nereden ve nasıl emir ve talimat aldığına ilişkin herhangi bir delilin dosya kapsamında bulunmadığını, dosya kapsamında tek delil olarak ifade edilen ve geçen celse dinlenen gizli tanığın beyanlarından da bunun açıkça ortaya çıktığını, gizli tanığın polis ifadesinde çok detaylı açıklamalarda bulunmasına rağmen sorulan soruların hiçbirisine tatmin edici cevaplar veremediğini belirterek, dosyanın siyasi niteliğini vurgulayarak müvekkilinin beraatini ve tahliyesini talep etti.

Diğer sanıklara dosyaya gelen son evraklara ilişkin herhangi bir diyecekleri olup olmadığı sorulması üzerine, tüm diğer sanık ve müdafileri, konuya ilişkin süre talebinde ve üzerinde adli kontrol hükümleri uygulanan kişiler bakımından adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını talep etti.

Sanık Sefa Mehmetoğlu müdafi ise, gizli tanık beyanlarına ilişkin söz alarak, gizli tanığın ifadelerinin mevcut dosya ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını, gizli tanığın ifadelerinin Diyarbakır’da benzer isimli bir dernek ile ilgili olduğunu, o bahsedilen derneğin İstanbul’da söz konusu dernek ile herhangi bir bağının olmadığını beyan etti.

Mahkeme, Ekrem Baran için tutukluluğun devamına, İBB çalışanlarının dosyasına ilişkin birleştirme talebinin reddine ve önümüzdeki celsenin 12.01.2023 tarih saat 10.00’da görülmesine karar verdi.