ICTY Hırvat Gazeteciyi Mahkum Etti

Basın Açıklaması Tarihi: 08/02/2007
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


BM ESKİ YUGOSLAVYA İÇİN ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ(ICTY) KORUMA ALTINDAKİ TANIKLARIN DETAYLARINI YAYINLADIĞI İÇİN HIRVAT GAZETECİYİ MAHKÛM ETTİ – 7 Şubat 2007

Eski Yugoslavya’daki savaş suçları için kurulan Eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi 7 Şubat 2007’de koruma altındaki tanıkların isimlerini yayınlayan Hırvat bir gazeteciyi üç ay hapse mahkûm etti. Ayrıca Hırvat gazeteci Domagoj Margetic mahkeme tarafından 10000 € para cezasına çarptırıldı.

Kendi hesabına çalışan bir gazeteci olan Margetic, Tihomir Blaškic’in yargılanmasıyla ilgili olarak koruma altına alınan tanıkların isimlerini, geçtiğimiz yıl 7 Temmuz ve 2 Ağustos tarihleri arasında, kendisine ait olan web sitesinde, mahkemenin söz konusu materyallerin gizli kalması gerektiği ve mahkeme tarafından koruma altında olduğu uyarısına rağmen yayınlamıştı. Makalelerinin birinde koruma altındaki tanıkların isimlerini, bir diğerinde de iki tanığın takma ismini yayınlamıştı.

Kararını bugün açıklayan ICTY göre, Margetic’in koruma altındaki tanıkların isimlerini yayınlaması, söz konusu tanıkları gelecekte Mahkemeyle yapılabilecekleri işbirliğinden soğuttu, tanıklıklarını olumsuz yönde etkiledi ve onları tehditlerin etkisine açık bıraktı.

Yargıçlar cezayı belirlerken, Margetic’in yaptığı eylemin koruma altındaki en az üç tanığın yaşamları üzerinde yarattığı kişisel ve psikolojik etkiyi göz önüne aldıklarını belirtti.

Savcı bir önceki duruşmada Margetic için 6 ay hapis ve 50000€ para cezası istemişti. Ancak Hırvat gazeteci Domagoj Margetic mahkeme tarafından 3 ay hapis ve 10000 € para cezasına çarptırıldı.

Tanıkların korunduğu söz konusu davada, eski bir Hırvat General olan Blaškic, 1990’ların Balkan savaşları sırasında Bosnalı Müslümanları keyfi bir şekilde gözaltına aldığı ve insanlık dışı muamele yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. 07-02-2007