İnsan Hakları Savunucularına Karşı Açılan Dava 17 Aydır Devam Ediyor

Haksız Gerekçelerle Açılan Davanın Bir An Önce Beraatle Sonuçlanmasını Sabırsızlıkla Bekliyoruz!

21 MART 2019 – ÇAĞLAYAN ADLİYESİ-İSTANBUL

Kamuoyunda Büyükada Davası olarak bilinen ve 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın yedinci duruşması bugün 21 Mart Perşembe günü saat 9:30’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

17 aydır süregiden bu davanın dosyasında suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmamaktadır. Savcılığın iddiaları kanıtlanamamış, aksine iddiaların gerçeklikten ne denli yoksun olduğu ortaya çıkmıştır.

Temmuz 2017’de 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir çalışma toplantısından gözaltına alınmasıyla başlayan bu süreç, Türkiye’deki insan hakları hareketine yönelik ciddi baskıların simgesi haline gelmiştir. Sivil toplumu hedef alan bu süreçte insan hakları çalışmaları kısıtlandı, baskı altına alındı ve hatta suç olarak lanse edilmiştir.

11 hak savunucusuna yönelik bu haksızlığın bir an önce giderilmesini, bu davanın beraatle sonuçlanarak adaletin tesis edilmesini ve Türkiye’de insan hakları çalışmalarına ve sivil topluma yönelik baskıların son bulmasını talep ediyoruz.

Ne olmuştu?

Sekizi Türkiye’den ikisi yurt dışından 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları çalışma toplantısına yönelik olarak bir “gizli tanık” tarafından yapılan şikayet sonucu, 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alındıktan ve bir kısmının tutuklanmasından 4 ay sonra hazırlanan iddianame ile dava açılmıştı. Bu davaya daha önce 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç da dahil edilmişti.

İlk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, yaklaşık 4 ay boyunca tutuklu kalan 8 arkadaşımız tahliye edildi. Sonraki duruşmada da arkadaşlarımız hakkındaki adli kontrol kararları da kaldırıldı. 14 aydan fazla süren tutukluluk süresinin sonunda arkadaşımız Taner Kılıç da nihayet 15 Ağustos 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İMZALAYAN KURUMLAR

Civil Rights Defenders
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği
Hakikat Adalet Hafıza Merkezi
Hak İnisiyatifi Derneği
İnsan Hakları Derneği
İnsan Hakları Gündemi Derneği
Medya ve Hukuk Çalışmaları
Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Uluslararası Af Örgütü Türkiye
Yurttaşlık Derneği