İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

Basına ve Kamuoyuna

İnsan Hakları Savunucularını Serbest Bırakın!

5 Temmuz 2017 sabahı Büyükada’da “İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak için bir araya gelen aralarında derneğimiz yönetim kurulu üyeleri Günal Kurşun ve Veli Acu’nun da aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusu “ihbar var” gerekçesi ile gözaltına alınmışlardır. Saatlerce gözaltında oldukları yakınlarına ve avukatlarına bildirilmediği gibi gözaltı gerekçesi de gizlilik gerekçesiyle bildirilmemektedir .

Arkadaşlarımızın gözaltına alınma gerekçeleri ve nerede oldukları konusunda avukatlarına bilgi verilmemesi bizde ciddi kaygılar uyandırmaktadır.

Haftalar öncesinden organize edilen ve duyurusu yapılan eğitim çalışmasına katılmak için Büyükada’da bulunan ve halen gözaltında tutulan; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ve eğitimciler Ali Gharavi ve Peter Steudtner derhal serbest bırakılmalıdır .

İnsan Hakları Gündemi Derneği / Human Rights Agenda Association