Ruanda Eski Bakanı BM Soykırım Mahkemesinde Yargılanmak Üzere Tutuklandı

Basın Açıklaması Tarihi: 20/02/2008
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


New York, 19 Şubat 2008 16:00: Ruanda eski bakanı tutuklandı ve 1994’de Ruanda’daki soykırım için kurulan BM Ruanda için Savaş Suçları mahkemesinde yargılanmak üzere iade edildi. 1994’deki geçici Ruanda hükümetinin gençlik ve spor bakanı olarak görev yapan Callixte Nzabonimana, dün Tanzanya’nın Kigoma kentinde tutuklanarak bugün BM Uluslararası Ruanda için Savaş Suçları Mahkemesinin (ICTR) bulunduğu Arusha kentine nakledildi. Eski bakanın hemen bir yargıç önüne çıkartılması bekleniyor.

55 yaşındaki Mr. Nzabonimana, soykırım, soykırım yapılmasına doğrudan katılmak ve halkı soykırım yapmaya teşvik etmek ve soykırım yapılması için komplo kurmayı da içerecek şekilde altı farklı suçlamayla karşı karşıya.

Eski bakana karşı hazırlanan iddianame bakanın Ruanda’daki sivil Tutsi nüfusunu yok etmek ve politik muhalefetin üyelerini tasfiye etmek amacıyla diğerleriyle birlikte komplo planları yaptığını ifade ediyor.

Kalkınma ve Demokrasi için Ulusal Cumhuriyetçi Hareketi’nin eski bir üyesi olan Nzabonimana, diğer altı kişiyle birlikte ortak suçlanıyor: Augustin Bizimana, Edouard Karemera, Andre Rwamakuba, Mathieu Ngirumpatse, Joseph Nzirorera and Felicien Kabuga.

BM Uluslararası Ruanda için Savaş Suçları Mahkemesinin (ICTR) BM Güvenlik Konseyi tarafından 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu’nun, 1994 Nisan ayı başlarından itibaren 100 gün içinde pala ve sopayla katledilmesiyle ilgili olarak 1994’de kuruldu

2008-02-19 00:00:00.000

________________

Daha fazla bilgi için BM Haber merkezini ziyaret edebilirsiniz: http://www.un.org/news