Siz Ne Yapardınız?

Duyarsızlığa, acımasızlığa, kötülük görmeye öylesine alıştık ki… İnsanın iyi tarafını gördüğümüzde, insanlıkla karşılaştığımızda, hangi duyguları hissedeceğimizi şaşırıyoruz.

Ölen ve çok sevdiğimiz bir yakınımızın bize yazdığı ama hiçbir zaman elimize geçmemiş bir mektubunu seneler sonra okumuş gibi oluyoruz. Aşina ama yitirilmiş bir parçamızla karşılaşmış gibi, tarifi zor duygulara kapılıyoruz. Bir süper markette genç bir kadın, çocuğuna alt bezi ve birkaç parça bir şeyler alıyor. Kredi kartını makineye sokan kasiyer, kötü haberi veriyor genç kadına: “Bakiyeniz yetersiz” diyor. Bir daha deneyin diyor genç kadın, bir kere daha deneniyor. Ama işte para yok o kartta… Kadının arkasındaki kuyrukta dizili erkeklerin önünde gururunun kırılmaya başladığını görüyoruz. Elindekileri bırakıp gidemiyor, hıçkırıklar arasında söylediklerinden, evde yalnız bırakıp geldiği küçük bir bebeği olduğunu anlıyoruz. Kendiyle, kasiyerle, dünyayla çaresiz bir şekilde pazarlık yapıyor genç kadın… Gidip daha ucuz bir alt bezi alayım diyor… Bunları alayım, parasını sonra getireyim diyor… Her ne söylerse reddediliyor kasiyer tarafından… Bu esnada, arkada bekleyen erkek müşterilerin homurdandığını duyuyoruz; genç kadının hemen arkasındaki erkek müşterinin elindeki tomarla paraya rağmen bütün bu diyaloğu bön bakışlarla izlediğine tanık oluyoruz. Bir süre sonra, arkalardan bir yerlerden orta yaşlı bir hanım geliyor. O anlıyor genç kadının halinden. Kendi kartını uzatıyor. Genç kadının borcunu nasıl ödeyebileceğine, onu nasıl bulabileceğine ilişkin soruları, bu orta yaşlı kadını çok duygulandırıyor, başını çevirip gözyaşlarını saklamaya çalışıyor genç kadından… Meğer bütün bunlar, TRT’nin “Sen Olsan Ne Yapardın” isimli programı için yapılan bir sosyal testmiş. Çaresiz insanı canlandıran genç kadın dışındakiler ise gerçek hayattan insanlar… Ülke olarak ne hale geldiğimizin iç acıtıcı bir göstergesi bu klip… Program sunucusu, tiyatro sanatçısı Altan Erkekli, bu sosyal testin sonunda orta yaşlı kadına gidip sarılıyor.

Kuyruktaki insanların duyarsızlığına karşı biz Türkiyeli insanların “insanlık” denen derste medarı iftiharı o kadıncağız; hepimizin onurunu kurtarıyor… Klibi izleyen yüz binlerce insanın çok duygulandığını görüyoruz. Öfke dışındaki duyguları unutan bu ülkede orta yaşlı kadının jesti sosyal medya kullanıcılarını derinden sarsmış görünüyor. Başkalarına iyilik yapabilmek, görünce etkilendiğimiz, türü tükenen bir haslete dönüyor bu memlekette…
TRT bu kadar güzel bir testi ve programı bile, alttan yoksulluk şu kadardan şu kadar indi diye yazılar geçirip, bir iktidar propagandasına dönüştürüyor ya, o da tabi başka bir acıklı halimizi anlatıyor.

Orhan Kemal Cengiz

http://www.bugun.com.tr/siz-ne-yapardiniz-yazisi-1809034