Tam 68 yıl önce İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edildi.

Hala bildirgede yer alan insanların özgür ve eşit olacağı, ayrımcılığa maruz kalmayacağı  bir dünya uzak görünüyor. Dünyanın birçok bölgesinde öncelikle yaşam hakkını , işkence görmeme hakkını ihlal eden savaşlar yaşanıyor .Çocuklar çatışma ortamının ortasında ,insanlar evlerini kaybedip başka ülkelerde kendine yeni bir hayat kurma arayışında .Ama mültecilere karşı savaşmayan ülkelerin kapıları kapalı. Mülteci olmak dikenli teller, sınır kapıları önünde beklemek ,karşı kıyıya ulaşmaya çalışırken ölmek biraz varanlar içinse zor koşullarda yaşayabilmek. 

Bugün bu ülkede insan neydi? Hak neydi? diyecek kadar yoğun insan hakları ihlalleri yaşıyoruz.15 Temmuz darbe girişimi sonrasında  Ohal’in getirdiği  orantısız sınırlamalar zaten yeterince korunamayan  insan haklarını neredeyse yokolma noktasına getirmiştir.  

 

Bugün  İdam cezası yeniden getirilmek isteniyor .

Son bir yılda kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 341 kişi yaşamını yitirdi.

Sadece  IŞİD’in  yaptığı  intihar saldırıları sonucu, 184 kişi yaşamını yitirmiş 633 kişi de yaralandı.

Silahlı çatışmalarda 406’sı asker, polis, korucu,  29’u sivil yaşamını yitirmiştir. Bu dönemde 1.065’i asker, polis ve korucu,  75’i sivil kişi yaralandı..İş kazalarında 1800 ün üstünde işçi öldü .

1.622 kişi işkence gördüğünü beyan etti000 in üstünde insan gözaltında işkence gördüğünü beyan etti .Çoğu işkence dosyası yine cezasız kaldı .

50 belediye Başkan’ı ,10 milletvekili tutuklandı .

146 gazeteci tutuklu .

5 haber ajansı, 16 televizyon, 24 radyo, 62 gazete, 19 dergi, 29 yayınevi olmak üzere 155 medya kuruluşu çıkarılan KHK’larla  kapatıldı. 

12 televizyon ve 10 radyo da 668 sayılı KHK’nin ikinci maddesi dördüncü bendi kapsamında kullanılan yetki ile kapatıldı. Toplamda 177 basın yayın ve medya kuruluşu kapatıldı.

15 Temmuz’dan sonra 90.000 in üzerinde insan gözaltına alındı .36 binden fazla insan tutuklandı .

1600 den fazla dernek kapatıldı .Gözaltı süresi 30 güne kadar uzatılabiliyor ve 5 gün avukat ile gözaltındaki kişi görüştürülmüyor .
80.000 kişinin pasaportu iptal edildi .

 .KHK’lerle ise 100 binden fazla kamu görevlisi açığa alındı,  80 bine yakın kamu görevlisi ihraç edildi.

Tablo çok karanlık ama tüm bu karanlığa rağmen biz hala insan hakları ihlallerini dile getirmeye ve insan hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz ..Herşeye rağmen insanların özgür ve eşit olduğu o dünya umudundan vazgeçemeyiz.İnsan hakları için mücadeleye devam.

 

İHGD Yönetim Kurulu