TANER KILIÇ(2) TÜRKİYE DAVASI

Derneğimiz üyesi Avukat Taner KILIÇ,

5 Haziran 2017’de FETÖ/PDY örgütü üyesi olduğu şüphesiyle gözaltına alınmış, 9 Haziran 2017 tarihinde İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesince tuıtuklanmıştır.

Hakkında İzmir ve İstanbul’da iki ayrı ceza davası açılmış, sonrasında davalar birleştirilmiştir. Avukatları tarafından “makul şüphe” yokluğu esas olmak üzere tutuklu yargılanmasına yönelik yapılan tüm itirazlar GEREKÇESİZ olarak reddedilmiştir.

KILIÇ, AİHS 5., 10. ve 18. maddeler temelinde ve fakat özellikle “makul şüphe” yokluğuna rağmen gözaltına alınması ve devamında tutuklu yargılanması ön planda olmak üzere; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulunmuştur.

31 Mayıs 2022 tarihinde AİHM, Taner Kılıç-Türkiye davasına ilişkin kararını açıklamıştır. (Karar, gözaltı ve tutuklu yargılanmaya ilişkin olup, yargılamanın esasına ilişkin değildir, halihazırda Taner Kılıç’ın dosyası Yargıtay’da temyiz aşamasındadır.)

AİHM, şu maddelerin ihlalini bulgulamıştır:

Gözaltına alınma ve devam eden tutuklu yargılanmanın makul şüpheden yoksun olması nedeniyle Sözleşmenin 5/1 maddesi;

Devam eden tutuklu yargılanmaya ilişkin mahkeme kararlarının gerekçeden yoksun olması nedeniyle Sözleşmenin 5/3 maddesi;

Haksız tutuklu yargılanma için uygun bir tazminat yolu olmaması nedeniyle Sözleşmenin 5/5 maddesi;

KILIÇ’ın tutuklu yargılanmasının, bir insan hakları savunucusu olarak yaptığı faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı olmasının, etkili ve gerçek bir kısıtlamayla aynı anlama gelmesi nedeniyle; ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasına “müdahale” olarak değerlendirilmiş ve 10. Maddenin de ihlal edildiğine karar verilmiştir.

Dernek yönetim kurulu üyemiz Av. Nilgün TORTOP tarafından çevirisi yapılan  AİHM – Taner KILIÇ(2) Türkiye başvurusunun basın özetine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.