Tutukluluğunun 60. Gününde Osman Kavala’yı Serbest Bırakın!

Tutukluluğunun 60. Gününde Osman Kavala’yı Serbest Bırakın!

30.12.2017

Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmış, 1 Kasım’da sabaha karşı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği, Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ettiği, tüm terör örgütlerinin (FETÖ/PDY – PKK/KCK – DHKPC, MLKP) aktif olarak katıldığı ve destek verdiği Gezi direnişinin yöneticisi, organizatörü olduğu” suçlamaları ile tutuklanmıştır. Osman Kavala 60 gündür Silivri’de tecrit koşullarında tutulmaktadır. Osman Kavala tutuklanmadan önce iktidara yakın medya tarafından açıkça hedef gösterilmiş, bu hedef gösterme gözaltı süresince artarak devam etmiştir.

Osman Kavala; 12 Eylül sonrasının baskıcı ortamında yayıncılık yoluyla ülkenin demokratikleşme ve sivilleşmesini sağlamak amacıyla 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşuna katılmıştır. Sonraki yıllarda da kültürel çeşitliliğin tanınması, kültür sanat diyaloğu ve kültürel işbirliği alanlarında Sivil Toplum kuruluşlarına büyük destek sağlamış ve bu alanlarda aktif olarak çalışmıştır. Osman Kavala, Türkiye’nin sivil toplumu ile dış dünya arasında etkili bir ilişki kurmuştur.

Son birkaç yıldır dokunulmazlığı kaldırılıp tutuklanan milletvekilleri, cezaevindeki avukatlar ve gazetecilerin sayılarının her geçen gün artması, Barış İçin Akademisyenler hakkında terör örgütü üyeliği suçlaması ile açılan davalar, Büyükada soruşturması ile hak savunucularının tutuklanması; birçok dernek ve yayın organının KHKler ile kapatılması artık sivil toplum ya da hak savunuculuğu alanında çalışan ya da iktidardan farklı düşünen herkese kendini baskı altında hissettiriyor. Herkesin bir gün hukuk ve adalete ihtiyacı olur ve kimin ihtiyacı olursa olsun, haksızlıkla her karşılaşanın yanında dün nasıl olduysa bugün de Osman Kavala gibi insan hakları savunucuları dimdik duracaktır. Hak savunucularına bu güvercin tedirginliğini yaşatanlar, takip ettikleri rehin alma politikalarına derhal bir son vermeliler.

Tutukluluğunun 60. gününde insan hakları savunucuları ve sivil toplum üzerindeki baskının bir an önce sona erdirilmesini ve bunun bir adımı olarak Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu vesileyle, 2018 yılının hepimize özgürlk getirmesini dileyerek Osman Kavala’nın ve tüm hak savunucularının yeni yılını kutluyoruz.

İHGD YÖNETİM KURULU