Uluslararası Adalet Günü

Uluslararası Adalet Günü: Dünyada Cezasızlığın Sona Erdirilmesi İçin Kurulan Sistemin 14üncü Yıldönümü Kutlanıyor ve Türkiye Hala Sistem Dışı!

Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu, Roma Statüsü’ne taraf olmayan tüm devletleri ve Türkiye’yi, Statü’ye taraf olmaya bir kez daha davet eder.

17 Temmuz 1998’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Statüsü, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. Bugün 139 devletin imzaladığı, 121 devletin taraf olduğu Statü ile kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçunun takibi konusunda tüm dünya üzerinde etkili tek hukuk mekanizması olarak varlığını sürdürüyor.

Statü’nün kabul edilişinden beri bütün dünyada 17 Temmuz, Uluslararası Adalet Günü olarak kutlanıyor. Bugün vesilesiyle, yirmi iki Türkiyeli Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu olarak bir kez daha Türkiye’yi, evrensel adaletin yerleşmesi; soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçunu işleyen faillerin cezasız kalmasının önlenmesi için Roma Statüsüyle kurulan sisteme dâhil olmaya davet ediyoruz. Türkiye’nin UCM’yi kuran Roma Statüsü’ne katılımı, Türkiye’yi her türlü iç ve dış sorunuyla yüzleşebilen medeni toplumların bir parçası haline getirecektir.

Dünyada ve Türkiye’de cezasızlığın ortadan kaldırılmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan günümüzde UCM, bu amaç doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedir. Yürütülen bu çalışmalarda en yüksek başarırının yakalanabilmesi ancak çok sayıda devletin Roma Statüsü’ne taraf olması ve uluslararası işbirliği ile mümkün olabilir. Daha fazla vakit kaybetmeden Türkiye, Roma Statüsü ile kurulan daimi ve sürekli yargı organı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni tanımalı ve işbirliğinde bulunmalıdır.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ KOALİSYONU

Ankara Barosu

BARANSAV-Baran Tursun Polis Mağdurları Vakfı

Başkent Kadın Platformu Derneği

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

Diyarbakır Barosu

Helsinki Yurttaşlar Derneği

İnsan Hakları Araştırmaları Derneği

İnsan Hakları Derneği

İnsan Hakları Gündemi Derneği

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği

İzmir Kadın Dayanışma Derneği

Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği

Mahsus Mahal Derneği

Mersin Barosu

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Şırnak Barosu

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı

Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi

Van Kadın Derneği