2. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma [2007]

Basın Açıklaması Tarihi: 11/05/2007
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


Kaos GL’nin düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma bu sene 17-20 Mayıs 2007 tarihleri arasında düzenleniyor. Bu sene ikincisi gerçekleşecek olan Buluşma’nın teması “Medya ve Homofobi” olarak belirlendi.

Neden 17 Mayıs?

Dünya Sağlık Örgütü’nün eşcinselliği, hastalıklar listesinden çıkardığı tarihe işaret eden 17 Mayıs, tüm dünyada ‘Homofobi Karşıtlığı Günü’ olarak anılmakta ve cinsiyet seçimi veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki ve sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü olarak kutlanmaktadır.

Neden “Homofobi Karşıtı Buluşma”?

Hayatın her alanında homofobik tutum ve davranışlarla karşı karşıya kalmamız bu Buluşma’yı başlatmamızda hareket noktamız oldu. Homofobi probleminin sadece gey ve lezbiyenlerin değil aynı zamanda heteroseksüel kadın ve erkeklerin de meselesi olduğunu düşünüyor ve bunun bilince çıkarılmasını hedefliyoruz. Çünkü eşcinsellerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünya istiyoruz.

Neden uluslararası?

Homofobinin küresel bir mesele olduğunu biliyoruz. Bu gerçekten hareketle Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın her bölgesindeki geylerin ve lezbiyenlerin homofobiye karşı mücadele deneyimlerini öğrenmek ve paylaşmak istiyoruz.

Bu sene neredeyiz?

Bu sene ana mekanımız geçen yıl olduğu gibi Ekin Kültür Merkezi. Ayrıca, 14-18 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Cebeci ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsleriyle ODTÜ’de üniversite gençliğiyle buluşacağız.

  • BULUŞMA’NIN FORUMLARI:

AÇILIŞ KONFERANSI

İnsan hakları, çoğulculuk ve eşitlik kavramları eşcinsellerin haklarını savunmada nasıl kuruluyor ve eşcinsellerin insan hakları için yeni olanaklar yaratabilir miyiz? Türkiye’den ve dünyadan aktivistler bu sorulara yanıtlar arayacak.

HOMOFOBİYE KARŞI MEDYA

Türkiye’den ve dünyadan gazeteci ve akademisyenler, medyanın homofobik dilini, gey-lezbiyenlerin temsilini ve taktiklerini tartışıyorlar.

HOMOFOBİYE KARŞI ULUSLARARASI LGBT MEDYA

Çeşitli ülkelerden LGBT yayıncılığı yapan kurum ve örgütlerin katılacağı bu forumda deneyimler konuşulacak.

HOMOFOBİYE KARŞI TÜRKİYE’DE LGBT MEDYA

Fanzin, dergi, blog ve İnternet sitelerinde gey-lezbiyen kültürün matbuu ve sanal medya serüvenini takip edeceğiz ve “Homofobiye Karşı LGBT Medya Ağı” oluşturmanın olanaklarını arayacağız.

HOMOFOBİYE KARŞI ALTERNATİF MEDYA

Türkiye’de yaygın medyaya ‘alternatif’ duran medya yayınları söz konusu ‘eşcinsellik’ olduğunda ne kadar alternatifler? Bu forum bunu tartışıyor.

HOMOFOBİYE KARŞI VİDEO ART

Çağımızın bağımsız ve politik dili video sanatı eşcinseller için nasıl kuruluyor? Türkiye ve dünyadan sanatçılar videolarıyla bu forumda.

HOMOFOBİYE KARŞI SİNEMA

Peki ya sinema? Eşcinsellerin öyküleri nasıl kurgulanıyor ve oynanıyor? Filmler eşliğinde sinemada homofobiyi konuşuyoruz.

HOMOFOBİYE KARŞI FEMİNİZM

Feminist hareket ve yayınlar homofobiyle de mücadele ediyor mu?

HOMOFOBİYE KARŞI LEZBİYENLER ve BİSEKSÜEL KADINLAR

Lezbiyenler ve biseksüel kadınlar homofobinin hangi yüzüyle karşılaşıyor. Eşcinsel kadınlar toplanıyor.

TRANSFOBİ

Travesti ve transeksüellere yönelik önyargı ve nefreti anlatan transfobi, kahramanlarının ağzından anlatılıyor.

HOMOFOBİYE KARŞI GÖKKUŞAĞI

Eşcinsel örgütleri ve oluşumları eşcinsel varoluşu, pratikleri ve homofobiye karşı mücadelelerini konuşuyor.

HOMOFOBİYE KARŞI KAMPÜS

14-18 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Cebeci ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsleriyle ODTÜ’de üniversite gençliği homofobiyle yüyüze geliyor.

HOMOFOBİYE KARŞI ÖĞRENCİLER

Öğrenciler homofobiye karşı bir araya geliyorlar! Buluşma boyunca çalışmalarını sunuyorlar ve örgütledikleri “Homofobi Karşıtı Kampus Forumları”nı değerlendiriyorlar.

HOMOFOBİ KISKACINDAKİ BEDEN: ERKEKLİK&KADINLIK

heteroseksüel erkeler de dahil herkesi kıskacına alan ‘erkeklik’ masaya yatırılıyor ve değişen/dönüşen erkeklik ve kadınlık süreçlerinde beden politikaları tartışılıyor.

Ayrıntılı bilgi ve Buluşma programı için: www.kaosgl.org