Açık Dersler 14 Ahmet Murat Aytaç & Cezasızlık Kültürü, Siyasal Şiddet ve Hakları Savunmak

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak yapmış olduğumuz “Açık Dersler-14” Ahmet Murat Aytaç’ın “Cezasızlık Kültürü, Siyasal Şiddet ve Hakları Savunmak ” dersi ile devam ediyor.

Gazetecilere meydan dayağı atılıyor, siyasetçiler sokak ortasında dövülüyor, söyleyecek aykırı bir sözü olan insanlar tehdit ediliyor. Şiddet nerdeyse aleni, kendinden emin ve çekincesiz bir şekilde uygulanıyor. Bu durumun faillerin eylemlerinden ötürü sorumlu tutulmayacaklarına duydukları güvenle, başka bir deyişle Türkiye’nin cezasızlık kültürüyle yakın bir ilişkisi var. Muhalif gruplara uzun yıllardır sakınımsız bir şekilde uygulanan, yaşam hakkı gibi en temel hakları dahi ihlal eden şiddetin kümülatif sonuçlarına tanık oluyoruz. Cezasızlığın günümüzde yarattığı etkileri kavrayabilmek için hak kavramı ile şiddet edimleri arasındaki ilişkiyi görmek gerekiyor. Böyle bakıldığında tüm insan hakları sorunlarını “eğitim” yoluyla çözeceğine inanan veya ihlalin kalıcılığını “hukuk”tan sapılmasıyla açıklayan yaklaşımların yetersizliği ayan beyan ortaya çıkar. Çünkü insan hakları savunusunun özü onun siyasi araçlarla gerçekleştirilen bir şiddet eleştirisi olmasında yatar. Şiddet, hukuk ve devlet arasındaki ilişkilerin oluşturduğu sarmala dair bir açıklaması olmayan, yani bir şiddet eleştirisine dayanmayan her hak anlayışı güdük kalmaya mahkumdur. “Cezasızlık kültürü, siyasal şiddet ve hakları savunmak” başlıklı Açık Dersler 14 böylesi bir açıklamanın olanaklarını, şiddet ve onun kurumlaşmış hali olan cezasızlık kültürü arasındaki ilişkiler üzerinden tartışmaya açmayı amaçlamaktadır.

Açık Dersler programına üniversitelerin Hukuk, Sosyal Bilimler Fakülteleri öğrencileri ve İnsan Hakları aktivistlerinin katılımı öngörülmektir.

Açık Dersler -14 /  Ahmet Murat Aytaç

Tarih : 28 Mart 2021
Saat : 20.00

Açık Ders Zoom uygulaması aracılığıyla yapılacaktır.
Zoom linkini ve detayları almak için forma yanıt vermeniz yeterlidir.