Avukatlar ve Stajyer Avukatlar için Ceza Avukatının İnsan Hakları El Kitabı & ONLINE BİLGİ VE DENEYİM AKTARIM SEMİNERİ

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), insan hakları ve demokrasi konularında bütüncül bir yaklaşıma ulaşmak isteyen avukatlara yönelik olarak, özellikle kriz dönemlerinde insan hakları ve demokrasi mücadelesi içinde yargı uygulamalarının kalitesini artırmak amacıyla bu online seminerleri düzenliyor. Dr.Günal Kurşun ve Av.Orhan Kemal Cengiz, “Ceza Avukatının İnsan Hakları El Kitabı” adlı eseri kaleme aldılar ve kitap Ocak 2021’de İHGD Yayınları arasında çıktı. Online eğitimler, kitapta tartışılan kimi noktaları daha fazla açıklamayı amaçlıyor.

Bu Eğitim Kimler İçin?

Bu eğitimler;

– Meslek hayatında değişen Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku uygulamalarını takip etmek;

– Avukatlık meslek faaliyeti içinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni kullanan, hak ihlali iddiasıyla müvekkilinin başvurusunu Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önüne götürmek;

– Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nde düzenlenen kimi hakları daha yakından tanıyarak iç hukukta da bu bilgileri kullanmak;

-Eğitim konularında deneyimlerini ve gözlemlerini diğer meslektaşlar ile paylaşarak farklı görüşleri ve bakış açılarını tanımak isteyen   avukatlar ve stajyer avukatlar içindir.

Seminerler çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecektir. Tüm seminerlere katılanlara sertifika ve bir adet imzalı kitap gönderilecektir.

Hangi Konu Başlıkları Öne Çıkıyor?

  • Ceza Muhakemesi Hukukunun Ana Hatları
  • AİHM ve AYM’ye bireysel başvuru usulü
  • Kanun Yolları ve Avukatlık Uygulamaları
  • Yaşam Hakkı ve İşkence Yasağı
  • Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı
  • Adil Yargılanma Hakkı

Bu başlıkları Dr.Günal Kurşun ve Av.Orhan Kemal Cengiz’den dinleyebilirsiniz.

Program 25 katılımcı ile sınırlıdır. Özellikle Ramazan ayı boyunca devam edecek hafta sonu kapanmalarında, bir hafta sonunu ayırarak güzel bir zaman değerlendirme ve gelişme aracı olacağına inanıyoruz.

Ayrıntılı seminer programı katılımcılara eğitimden önce gönderilecektir.

Nerede, Ne Zaman, Ne Kadar Sürecek?

Seminerler, bilgisayar üzerinden katılımlı gerçekleştirilecek ve bir hafta sonu öğleden sonraları kapsayacak. Birbirinin aynı seminerler, üç hafta sonu boyunca tekrar edilecek, dolayısıyla katılımcının hangi hafta sonu katılmak istediğini mutlaka başvuru formunda belirtmesi gerekiyor.

Seminerler 17-18 Nisan, 24-25 Nisan ve 1-2 Mayıs 2021 hafta sonları 14.00-17.00 saatleri arasında sürecek.

Başka? Seminerler bilgisayar üzerinden Zoom programıyla gerçekleştirilecek. Programı önceden bilgisayarınıza indirip kurmanızı tavsiye ediyoruz, ancak bunu tercih etmezseniz, doğrudan web sayfası üzerinden de bağlanmanız mümkün olacak.İnternete bağlanma sorununuz varsa, çözüm için elimizden geleni yapmak isteriz. Lütfen konuyla ilgili iletişim adreslerimize bir mail atın ve en uygun düzenlemeyi birlikte tartışalım. İnternet bağlantısı sorunu olan katılımcıların eğitimler başlamadan önce bu sorunlarını çözmelerini bekliyoruz.Seminerlerin amacına ulaşması açısından, seminerler boyunca bilgisayarın karşısında bulunmanızı ve kameranızı kapatmamanızı talep ediyoruz. Sunumlar, tarafımızca hiçbir biçimde kayıt altına alınmamaktadır. Katılımcıların da herhangi bir biçimde kayıt yapmaları yasaktır ve hukuka aykırıdır. Kameranın açık tutulması şartı, yalnızca eğitime odaklanılması amaçlıdır.Yine yalnızca sunuma odaklanma amaçlı olmak üzere, sabit veya dizüstü bilgisayar dışında, cep telefonuyla bağlantı yolunu, yolda yürürken, otobüste, vapurda, şehirlearası yolculuk yaparken ve hatta araba kullanırken ya da mutfakta yemek yaparken veya yatakta uzanırken bağlanarak eğitime katılmayı desteklemiyoruz ve onaylamıyoruz. Böyle bir durum kısa süreliğine tolere edilebilir, ancak hem eğitimcinin ve diğer katılımcıların konsantrasyonunun bozulmaması hem de alınan eğitimin işe yaraması amacıyla, bu gibi durumlardan kaçınma konusunda hassasiyet gösterilmesini bekliyoruz.

  • Katılım tamamen ücretsizdir.

Katılım Formu İçin Tıklayınız 

Bizim İçin Önemli: Sunumlar boyunca oturumlara tam katılım bekliyoruz ve buna çok önem veriyoruz.

Seminerler Hollanda Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilmektedir. Destekleri için Hollanda Büyükelçiliği’ne teşekkür ederiz.

İLETİŞİM : Dr.Günal Kurşun- 0532.3826638 gkursun@gmail.com