İsrail İnsancıl Hukuku İhlal Etmektedir!

12.01.2009

İHGD: İsrail-Filistin

TR001/2009

Ocak 2009

İsrail Ordusu’nun 29 Aralık 2008 tarihinden bu yana Hamas kontrolündeki Gazze’ye yönelik sürdürmekte olduğu kara ve hava saldırıları devam ederken çoğu kadın ve çocuk 900’e yakın Filistinli yaşamını yitirmiş, 4000’den fazla kişi yaralanmıştır. Gazze’nin kara ve deniz sınırının İsrail güçleri tarafından kuşatılmış olması ve Mısır’a açılan Refah sınır kapısının da Mısır hükümeti tarafından çok acil insani yardım geçişleri için bile açılmaması yüzünden kentte tam bir insani felaket yaşanmaktadır.

BM Güvenlik Konseyi’nin 9 Ocak 2009 tarih ve 1860 sayılı kararıyla derhal ateşkes çağrısı yapmasına rağmen İsrail Kabinesinin ateşkes kararına uymayacağını açıklaması, yeni kitlesel ölümlerin yaşanacağını işaret etmektedir. Aynı şekilde Hamas’ın BM’nin ateşkes çağrısını reddetmesi de Gazze halkı için kaygı verici bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Gazze’de yaşananlar İsrail’in ayrımsız ve orantısız güç kullandığına dair göstergeler sunmaktadır. İnsan Hakları Gündemi Derneği mevcut tablo karşısında ölü ve yaralı sayısının daha da artacağından endişelenmektedir. Sonuç giderek artan oranda bir halkın katliama kurban gitmesine doğru evrilmektedir. Gazze’de yaşananlar, 1949 tarihli Cenevre Sözleşmelerinin Ortak 3. Maddesinin ve yine 1949 tarihli Savaş Sırasında Sivillerin Korunmasını Öngören 4 Nolu Cenevre Sözleşmesinin açık ihlali niteliğindedir. Bu nedenle İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyor ve mümkün olan en kısa zamanda ateşkesin sağlanması için  çaba harcamaya davet ediyoruz.  Ateşkes sonrasında mutlaka bir Olgu Bulgulama Komitesi (Fact Finding) bölgeye gönderilmeli ve elde edilen bulgular dünya kamuoyu ile paylaşılarak, uluslararası hukukun gereği yerine getirilmelidir.

Saygılarımızla.

İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ

Son Güncelleme: Cuma, 10 Nisan 2009 14:24