Irkçılık Asla Meşrulaştırılamaz!

15.01.2009

İHGD: Irkçılık

TR002/2009

Ocak 2009

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak, son zamanlarda  Türkiye’de yayın yapan gündelik gazetelerde bazı siyasetçi, yazar, kişi ve kurumların ırkçı, antisemitist ve yabancı düşmanlığı içeren beyanlarını ürpertiyle okumuş bulunmaktayız. Gazze’de yaşanan vahşet nedeniyle İsrail’i protesto etmek için yapılan bazı açıklamalarda kullanılan ırkçı, antisemitist ve yabancı düşmanlığı içeren söylemler kabul edilebilir nitelikte değildir.

İnsan Hakları Gündemi Derneği olarak, İsrail’in Filistin Yönetimindeki Gazze’ye yönelik operasyonları sırasında uluslararası insancıl hukukun ayaklar altına alınarak, yaşanan insanlık dramının arkasına sığınıp ırkçı, antisemitist ve yabancı düşmanlığı içeren söylemlerin hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağı düşüncesindeyiz. Yetkilileri bu amaçla benzeri durumların yaşanmaması için harekete geçmeye davet ediyor ve “13 Ekim 2000 tarihinde, Irkçılığa Karşı Avrupa Konferansı kapanış oturumunda, üye devletlerin Avrupa Konseyi Başkanları tarafından Kabul edilen Siyasi Beyanname” ekte ilginize sunuyoruz.

Saygılarımızla.

İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ

Ek: 13 Ekim 2000 tarihinde, Irkçılığa Karşı Avrupa Konferansı kapanış oturumunda, üye devletlerin Avrupa Konseyi Başkanları tarafından Kabul edilen Siyasi Beyanname


Eki okumak veya indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız!

069_avrupakonseyiirkciligakarsisiyasibeyanname