‘Kürt açılımı’nda çocukların yeri

Haklarında dava açılan çocukların yaşları ise şöyle: C.B. (17) , E.G. (15) , H.Y. (17) , N.M. (16) , S.T. (17) ve V.S. (16).

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan çocuklar katılmazken müdafi avukatlar hazır bulundu. Mütalaasını veren iddia makamı, “Örgüt olmaması ile birlikte örgüt adına suç işlemek”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “2911sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” iddialarıyla her çocuk hakkında 23 yıla kadar hapis cezasıistedi. Mahkeme heyeti, müdahil avukatlarının savunmalarını hazırlaması için duruşmayı erteledi.

Batman Merkez’de 18 Şubat 2009 tarihinde yapılan gösteriye katıldığı için “örgüt üyeliğinden yargılanan” S. K.’nın yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada S.K. ve müdafi avukatlar hazır bulundu. Duruşma sonucunda S.K.’nın tutukluluk haline devam kararı verilirken, duruşma dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde 15 Şubat 2009 tarihinde yapılan gösteriye katıldığı iddiasıyla “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla tutuklu yargılanan K.E (17) ve tutuksuz yargılanan K.G.’nin (16) duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada K.E. ve müdafi avukatlar hazır bulundu. Duruşmada, müdafi avukatların K.E.’nin tahliye edilmesi yönündeki talebi reddedildi. Duruşma dosya kapsamında eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

Çocuk oldukları için haber metinlerinde adları ve soyadları yazılamayan davalılar yetişkinlerle aynı mahkemelerde yargılanıyor ve benzer suçlardan aynı sürede ceza alıyor. Bu durum Anayasa’ya ve Türkiye‘nin altına imza attığı uluslararası anlaşmalara aykırı. Adalet Bakanlığı daha önce konuyla ilgili olarak “demokratik açılım” kapsamında eleştirilere neden olan çocuk tutuklular ve hükümlüler hakkında adım atılacağını açıklamıştı…

http://haber.sol.org.tr