Münip Ermiş Yalnız Değildir

Antalya  Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 8 Eylül günü 25 avukat hakkında verdiği  gözaltı kararı ile 22 avukat  Antalya’da polis tarafından gözaltına alınmıştır . Gözaltına alınan avukatlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Barosu üyesi Avukat Münip Ermiş de bulunmaktadır.  Ermiş’in evi ve ofisinde 25 avukat için çıkarılan arama emri kapsamında arama yapılmıştır. Abdullah Selen, Hakan Evcin, Adnan Taşkın, Ali Önal, Arif Usta, Ammar Yılmaz, Burak Can, Enes Tokgöz, Erdal Taş, Erkan Satılmış, Fırat Coşkun, Ayşe Tokgöz Coşkun, Hasan Tarık Şen, İbrahim Eren Çakıroğlu, İbrahim Yıldız, İlknur Mersin, Osman Yengil, Salih Bayram Akıncı, Mustafa Özmen, Kenan Mengi, Tuba Günay Durmaz ve Sedat Alp de gözaltına alınmıştır. Bu avukatlardan Hakan Evcil ve Lider Tanrıkulu Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyesidir.

9 Eylül 2016 tarihinde Av.Münip Ermiş’in gözaltına alınmasını protesto eden basın açıklaması yapan 25 avukat da İzmir Savcılığının kararı ile gözaltına alınmış , saatlerce gözaltında tutulup sonra salıverilmiştir.

Tüm bunlar Türkiye’deki bütün avukatların,  cezalandırılma, engellenme, aşağılanma ya da rahatsız edilme korkusu altında mesleki görevlerini yerine getiremediklerini açıkça göstermektedir.  Yaşananlar Birleşmiş Milletler Havana Kuralları-Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler belgesine ve bu belgenin özellikle avukatların görevlerini yerine getirirken sahip oldukları güvenceleri içeren 16, 20 ve 22. maddelerine aykırıdır.Münip Ermiş ve diğer avukatlar bir an önce salıverilmeli ve tüm avukatlara mesleğin gerektirdiği görevleri yerine getirirken sahip olmaları gereken güvenceler tanınmalı, avukatlık mesleği acilen suç sayılmaktan çıkarılmalıdır.

İHGD Yönetim Kurulu