Sessizliğimin Sesi Ol!

Basın Açıklaması Tarihi: 02/02/2007
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ
Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel Dayanışma Derneği (http://www.pembehayat.org ) 26 Ocak 2007 Perşembe günü, Ankara Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtının önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ankara’daki travesti ve transeksüellere karşı uygulanan şiddetin durdurulması için yetkililer göreve çağrıldı.


2006 yılı bize hakaret, taciz, tecavüz, dayak, gasp, ölüm ve şantaj korkusu yaşattı. Yeni yıla yeni umutlarla girmek isteyen bizlere yine Ocakayının başı da yani 2007 de yani yeni yıl da yine gasp, tecavüz, şantaj, ölüm korkusu getirdi. Artık bu saldırıları yaşamak istemiyoruz. Bizler bu yeni yılın başında gün geçmiyor ki bir arkadaşımızın bıçaklandığını, gasp edildiğini, ölümle yüz yüze geldiğini duymayalım… Ocak ayının başından beri Ankara’da travesti ve transseksüellere yönelik saldırılar sistematik bir şekilde artıyor.

2006 yılının Nisan ayında Eryamanda başlayan ve halen Ankara merkezde gün be gün artan saldırılarla yaşam hakkımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Ocakayı içinde arkadaşlarımızın uğradığı saldırıları sizlere duyurmuştuk. Bu konuda Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel Dayanışma Derneği olarak yetkilileri göreve çağırmıştık.

Bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 2007/ 18589 numarası ile failler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu suç duyurusu kapsamında Kurtuluşta çok katlı otoparkta arkadaşlarımızın uğradığı silahlı saldırı, Etlikte arkadaşımızı öldürmeye teşebbüs etmeleri ihbar edilmiştir. Yine Esatta ev baskınları neticesinde gasp ve darp edilen arkadaşlarımızın uğradığı saldırıların, sosyal yaşam alanlarımızda bile uğradığımız şiddetin faillerinin yakalanması için suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca, nasıl ulaştıklarını bilmediğimiz bir şekilde telefonlarımızın aranıp hepimizden 5 milyar istenmesi aksi takdirde hiçbirimizin yaşamasına hatta sokağa çıkmasına bile izin vermeyeceklerine dair bize yöneltilen tehdit suçu da savcılığa bildirilmiştir. Organize bar şekilde işlenen bütün bu suçlar Emniyete intikal etmesine rağmen hala çözüme kavuşturulmamış, yargı makamları hiçbir şekilde haberdar edilmemiştir. Savcılık makamına intikal eden bütün bu suçların faillerinin derhal yakalanmasını istiyoruz. Biz bu failleri Eryamandan tanıyoruz, biz bu failleri bütün bir yıl boyunca tanıdık. Adli ve yargısal makamların da derhal harekete geçmelerini talep ediyoruz.

Travestive transeksüel hakları insan haklarıdır. Salt insan olarak doğuştan sahip olduğumuz haklarımıza sahip çıkmaya kararlıyız. Bugün en temel hakkimiz olan yaşam hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımıza sahip çıkmak, saldırıları protesto etmek ve yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırmak ve yaşanan hak ihlalleri karşısında sessiz kalmayacağımızı ilan etmek üzere buradayız. Biz her hafta Perşembe günü saat 19:00’da burada buluşuyoruz ta ki travesti ve transeksüellere yönelik sistemli şiddet son bulana kadar…

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
Lambda İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği
Gacı İstanbul Dergisi
Ankaralı Feministler
Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler
Kırk-örük Kadın Kooperatifi
Filmmor
Kadın Tiyatrosu
Ka-der Ankara Şube
İnsan Hakları Derneği
Amargi Kadın Kooperatifi
Uçan Süpürge
ÖDP Kadın İnsiyatifi

İletişim:0312 433 85 17 -0 538 412 22 30