Sınır Tanımayan Gazeteciler 2008 raporunu açıkladı

Basın Açıklaması Tarihi: 13/02/2008
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (Reporters Without Borders – RWB), yayınladığı 2008 yıllık raporunda Türkiye’de basın özgürlüğünün otoritarizm ve milliyetçi şiddet baskısı altında olduğunu belirtti.

TCK 301’inci maddeyi Türkiye’de basın özgürlüğünün düşmanı olarak tanımlayan RWB Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a düzenlediği operasyonlar hakkında basına getirilen yasakları ve medya kuruluşlarının ve gazetecilerin siyasi tutum ve görüşleri nedeniyle fişlenmelerini eleştirdi.

Merkezi Paris’te olan örgüt 13 Şubat 2004’de açıkladığı “Dünyada Basın Özgürlüğü – 2008” raporunun Türkiye’ye ayrılan bölümünde, Hrant Dink cinayeti ve bu cinayet sonrası başlayan yasal sürece, Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesine, Kürt sorunu ve basına getirilen yasaklamalara değiniyor.

Hrant Dink cinayeti konusunda Türk adaletinin, polis ve jandarmanın sorumluluklarını araştırmayı reddettiği ve kanıtların yok edildiğinin söylendiği belirtiliyor. RWB, 11 Şubat günü yapılan Hrant Dink davası duruşmasına ilişkin 12 Şubat 2008’de yaptığı yazılı açıklamada da yargıçların bu olayın perde arkasını aydınlatabilecekleri konusunda şüpheler bulunduğunu bildirmişti.

TCK’nın 301’inci maddesini, basın özgürlüğünün düşmanı olarak tanımlayan RWB, Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ve Adalet bakanı Şahin’in söz konusu maddenin değiştirilmesi gerektiğine inandıklarına dair sözlerini hatırlattı.

Kürt sorununa da değinen RWB, TSK’nın Kuzey Irak’a yönelik askeri operasyonları hakkında basına getirilen yasaklar ile medya kuruluşları ve gazetecilerin siyasi tutum ve görüşleri nedeniyle fişlenmelerini eleştirdi.

Raporun tamamı için http://www.rsf.org/article.php3?id_article=25697 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hrant Dink davası için yapılan açıklama için bkz: http://www.rsf.org/article.php3?id_article=25697