UAÖ: Acil Eylem Çağrısı

Basın Açıklaması Tarihi: 14/02/2008
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


KAMUSAL UAÖ Index: EUR 44/002/2008

13 Şubat 2008

UAÖ 40/08 Güvenlik Kaygısı:

TÜRKİYE Orhan Kemal Cengiz (m), Avukat, insan hakları savunucusu ve köşe yazarı

Bir avukat, insan hakları savunucusu ve günlük bir gazetede köşe yazarı olam Orhan Kemal Cengiz, Nisan 2007’de Hristiyan bir yayın evine düzenlenen saldırıda katledilen üç kişinin(Malatya Katliamı) yasal işlemleriyle ilgili yürüttüğü çalışmalardan dolayı tehdit ve korkutma eylemlerine maruz kalmaktadır. Orhan Kemal Cengiz yetkililerden kendisine koruma verilmesini talep etmektedir. Yetkililer şu ana kadar bu talebi garanti etmiş değildir.

Orhan Kemal Cengiz Türkiye’de Uluslararası Af Örgütü Türkiye dahil olmak üzere Türkiye’de çok sayıda insan hakları örgütü ve geniş bir yelpazede insan hakları ihlallerinin mağdurları için 15 yıldır çalışan bir insan hakları savunucusudur.

Orhan Kemal Cengiz, Türkiye’nin güney-doğusunda bulunan Malatya’daki, Zirve yayınevinde üç kişinin katledilmesiyle ilgili olarak başlayan davadan beri bir dizi tehdit ve korkutmaya maruz kalmıştır.

Kasım ayında, Orhan Kemal Cengiz, Malatya’da yayınlanan bir yerel gazetede Malatya vakasıyla ilgili olarak, sadece haber alma teşkilatının edinebileceğini düşündüğü kendisine ait telefon görüşmelerinin ve elektronik yazışmalarının yayınlandığını gördü. Kendisi daha sonra Zirve yayın evinde gerçekleşen katliamı kendisinin gerçekleştirdiğini iddia eden bir mektubun Malatya savcılığa gönderildiğini öğrendi. Mektup aynı zamanda ciddi düzeyde yanlış bilgilendirme yoluyla bilgi kirlenmesini ve Orhan Kemal Cengiz’in hedef haline getirilmesini içermekteydi. Sonuç olarak, Orhan Kemal Cengiz Ocak 2008’de bir mektup daha aldı, mektup sözde gerçek kişi ya da kişiler tarafından Malatya savcılığına gönderilmiş izlenimi veriyordu. Bu mektup sözüm ona destek mektubu anlamındaydı ama gerçeği örtmekte hem de Orhan Kemal Cengiz’i hedef haline getirmekteydi.

ARKA PLAN BİLGİSİ

18 Nisan 2007’de ikisi Türk ve bir Alman vatandaşı Malatya’da Hıristiyan yayınları yapan Zirve yayınevinde katledildi. Her üçü de eli ve ayağı bağlı şekilde bıçakla kesilerek öldürüldü. Hepsi Zirve yayınevinde çalışan kişilerdi. Zirve çalışanları öldürülmeden önce ölüm tehdidi almışlardı.

İnsan hakları savunucuları diğer vatandaşlar gibi her aşamada korunma hakkına sahiptir. İnsan hakları savunucusu ve gazeteci Hrant Dink’in 2007’de öldürülmesinin önlenmesindeki ve sonrasında gerçekleşen soruşturma başarısızlıkları tekrar edilmemelidir. Hrant Dink Şişli Savcılığına yaşam hakkının tehdit edildiğini rapor etmişti. Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili iddianameye göre davalılardan biri aynı zamanda bir polis memurundan bilgi almıştır ve cinayetin gerçekleşmesinden önce suikast planlarının emniyet müdürlüğüne bildirilmiştir. Buna rağmen Hrant Dink korumasız bırakılmıştır. Cinayetten sonra, İstanbul Emniyet Müdürü, cinayetin silahlı yalnız bir kişi tarafından işlendiğini ifade etmiştir. Bunun üzerine, Jandarma görevlilerinin katille birlikte “kahraman” kişi olarak fotoğrafları yayınlanmıştır. Uluslar arası Af Örgütü, kanun görevlilerinin önyargılı algılamasıyla bu tür eylemlere katkıda bulunduğuna inanmaktadır.

TAVSİYE EDİLEN EYLEM: LÜTFEN ACİLEN İNGİLİZCE VEYA BİLDİĞİNİZ DİLDE ÇAĞRI GÖNDERİNİZ:

– Orhan Kemal Cengiz’in güvenliği hakkında kaygılarını ifade edin;

– Orhan Kemal Cengiz’in bir avukat ve insan hakları savunucusu olarak yapmış olduğu yasal çalışmalardan dolayı karşılaştığı tehditlere dair kaygılarınızı ifade edin;

– İvedilikle, Orhan Kemal Cengiz’in de talep ettiği gibi, kendisine yakın koruma sağlanmasına yöenlik çağrı yapın;

– Orhan Kemal Cengiz’e yönelik tehditler hakkında geçikmeksizin bağımsız ve tarafsız bir soruşturma başlatılması için çağrıda bulunun.

BAŞVURU İÇİN:

Sayın Ercument Yılmaz

Ankara Emniyet Müdürü

Konya Yolu üzeri – Metro Akköprü Durağı Yanı

06330 İskitler/Ankara

Türkiye

Fax: +0 312 384 07 03

Hitap: Sayın Emniyet Müdürü

Savcılık

Nöbetçi Savcılığına

Ankara Cumhuriyet Savcılığı

Ankara Adliye Binası

Sıhhıye/Ankara

Türkiye

Fax: 0 312 3123940

Hitap: Sayın Savcı

KOPYASI:

Adalet Bakanlığı:

Sayın Mehmet Ali Sahin

Adalet Bakanı

Adalet Bakanlığı

06659 Kızılay

Ankara

Türkiye

Fax: 0 312 419 3370

İçişleri Bakanlığı:

Sayın Beşir Atalay