Sivil İtaatsizlik Meclis’te

Perşembe, 07 Nisan 2011 19:59

Kravat Tahakkümü ve Boyunduruğu İfade Ediyor
Kravat protestosu hakkında NTV’den Can Dündar’a konuşan Uras; “ Genel kurulda 4 yılın bir değerlendirmesini yapmak istedim. Meclise geldiğimiz günden beri yasaksız bir meclis, yasaksız bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Yasalar değişti, anayasa kısmen değişti ama iç tüzük bir türlü değişemedi. AK Parti CHP’ye, CHP MHP’ye topu atar durdu. Bu son günde bir kere daha hatırlatmak istedim ki; 23. dönemde bunu başaramadık ama iç tüzük yeni dönem milletvekillerinin öncelikli konusu olsun. 68 kuşağı duvara “Kravatlı devrime hayır” diye yazmıştı. Kravat tahakkümü ve boyunduruğu ifade ediyor. Buradan yola çıktığınızda Yunanistan’dan Almanya’ya, Avrupa Parlamentosu’na kadar Avrupa meclislerinde bu tür yasaklar yok”dedi.

Barışçıl Eylemler Alternatif Siyaset İçin Önemli
Şekil yasaklarına dayanmaktan içerik tartışmalarının yapılamadığını belirten Uras; “BDP’nin sivil itaatsizlik eylemlerini hatırlattım. Kürt sorununun çözümünün barajlardan, cezaevlerinden, operasyonlardan geçmediğini ifade ettim. Barışçıl eylemler alternatif bir siyaset için önemliydi. Bu yüzden buna işaret ettim. Meclise kravatsız geldik, kravatsız gidiyoruz. Meclis çalışanları hediye etmişlerdi. Bugünde meclis lokantasındaki bir arkadaşımıza iade ettim. Umarım o güle güle kullanır” dedi.

Merve Kavakçı’nın Hareketinden Hiçbir Farkı Yok
Konu ile ilgili kaosgl.org’a açıklama yapan DSP Denizli Milletvekili Dr. Hasan Erçelebi ise DSP’nin meclis iç tüzüğündeki kılık kıyafet yönetmeliğinin korunmasından yana olduğunu belirterek, “Yapılan hareketin Merve Kavakçı’nın hareketinden hiçbir farkı yoktur. Ufuk Uras, meclise her türlü kıyafetin girmesinin önünü almaya çalışmış ama başkan izin vermemiştir. Bundan sonraki başkanların da buna izin vermeyeceğini düşünüyorum”dedi. Yapılan eylemin özgürlüklerle alakalı olmayıp, şov amaçlı olduğunu belirten Erçelebi, “Yüce meclis şov yeri değil, düşünce yeridir” dedi.

İster Kravatını Çıkarır, İster Tişörtle Gelir
Uras’ın eylemi hakkında kaosgl.org’a konuşan İnsan Hakları Gündemi Derneği Genel Sekreteri Günal Kurşun ise bu eylemin bir hak kullanımı ve ifade özgürlüğü biçimi olduğunu belirterek; “Kravatını çıkartabilir, isterse tişört ile de gelebilir. 2011 Türkiyesi’nde hala bir takım kılık kıyafet yönetmelikleriyle belli düşüncelerin yaşatılması çabasını anlamakta zorlanıyorum. Benzer bir yaklaşımı kadın milletvekillerinden de görmek gerekli. Hem türbanlı milletvekillerine hem de mini etekli milletvekillerine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

http://www.kaosgl.org/icerik/sivil_itaatsizlik_mecliste