AYRINTILI BİLGİLER: BİLGİ VE TECRÜBE AKTARIM SEMİNERi- 2019

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), insan hakları ve demokrasi konularında bütüncül bir yaklaşıma ulaşmak isteyen avukatlara yönelik olarak, özellikle kriz dönemlerinde insan hakları ve demokrasi mücadelesi içinde yargı uygulamalarının kalitesini artırmak amacıyla bu seminerleri düzenliyor.

Bu Eğitim Kimler İçin?

– Avukatlık meslek faaliyeti içinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni kullanan, hak ihlali iddiasıyla müvekkilinin başvurusunu Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde takip etmek isteyen,

– Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’nde düzenlenen kimi hakları daha yakından tanıyarak iç hukukta da bu bilgisini kullanmak isteyen,

-Eğitim konularında deneyimlerini ve gözlemlerini diğer meslektaşlar ile paylaşarak farklı görüşleri ve bakış açılarını tanımak isteyen,

avukatlar ve stajyer avukatlar için…

Hangi Konu Başlıkları Öne Çıkıyor? Kimler Var Bu Okulda?

 • AİHM ve AYM’ye bireysel başvuru usulü, sistem ve dikkat edilmesi gerekenler

 • Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı

 • İfade Özgürlüğü

 • Adil Yargılanma Hakkı

 • Ayrımcılık Yasağı

 • Mülkiyet Hakkı

Bu başlıkları Av.Orhan Kemal Cengiz, Av.Mehmet Nur Terzi, Av.Özlem Yılmaz, Av.Beydağ Tıraş Öneri ve Dr.Günal Kurşun’dan dinleyebilirsiniz.

Ayrıntılı eğitim programı seçilen katılımcılara eğitimden önce gönderilecektir.

Nerede, Ne Zaman, Ne Kadar Sürecek?

Eğitimler, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nin Kültür Mah. Talatpaşa Bulv. 1437 Sk. Erer Apt. No:1/7 Alsancak /İZMİR adresindeki ofisinde gerçekleştirilecek.

Seminerler dört hafta sürecek ve yalnızca Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında devam edecek. İlk üç hafta anlatımlar bizden, dördüncü Cumartesi seçeceğiniz bir konuda 10’ar dakikalık sunumlar yapmak sizden.

Seminerler 6 Nisan, 13 Nisan 20 Nisan ve 27 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenecek dört oturum ile tamamlanacak. Katılım 25 kişi ile sınırlı.

Katılımcıları Nasıl Belirleyeceğiz?

 • Katılımcıların seçiminde bir denge gözetmeye çalışacağız, mesleki tecrübe, cinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımı, dengesine dikkat edeceğiz.

 • Bu konulardaki eğitime-çalışmaya gelmek isteyen deneyimli başvurulara öncelik vermeyeceğiz. Amacımız; deneyimsiz ve deneyimli meslektaşların dengeli dağılımını gözeterek bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmek.

 • İzmir dışından gelenlere kapımız açık, ancak konaklama ve yol giderlerini karşılayamıyoruz.

Başka?

 • Dernek ofisinin bulunduğu binada, fiziksel engelli katılımcıların ulaşımı için asansör ve engelli rampası mevcut. Bunun dışında bir ihtiyaç doğarsa, çözüm için elimizden geleni yapmak isteriz. Lütfen konuyla ilgili iletişim adreslerimize bir mail atın ve en uygun düzenlemeyi birlikte tartışalım.

 • Katılım tamamen ücretsizdir.

 • Okulun düzenli katılımcılarının öğle yemeklerini ve çaylarını kahvelerini ısmarlıyoruz. Yemek konusunda vejetaryan/vegan tercihiniz var ise, kabul sonrası buna göre düzenleme yapacağız.

 • Seminerlerin sonunda katılım belgesi takdim ediyoruz.

Bizim İçin Önemli:

Seminer dönemi boyunca oturumlara tam katılım bekliyoruz ve buna çok önem veriyoruz. Oturumların tamamına katılım göstermeyen öğrencilerin katılım belgelerini takdim edemiyoruz.

Nasıl Başvurulur?

Başvuru formlarına http://www.rightsagenda.org adresinden  VE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ulaşabilirsiniz. Bu formu doldurduktan sonra, yine formda belirtilen mail adreslerine göndermeniz gerekiyor.

Son başvuru tarihi: 27 Mart 2019

Başvuruların sonuçlandırılması ve katılımcılara dönüşler: 21-26 Mart 2019

Eğitim günleri: 30 Mart 2019- 6 Nisan 2019- 13 Nisan 2019 ve 20 Nisan 2019

!Başvuruların e-mail ile yapılması gerekmektedir!

!Seminerlere katılım ücretsizdir.

!Başvurucular aşağıdaki iletişim adreslerine başvurarak daha detaylı bilgi edinebilirler!

!Başvurucuların kabulü başvuru tarihi,mesleki deneyimvecinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımıgöz önünde bulundurularak derneğimiz tarafından belirlenecektir!

Seminerler Kanada Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilmektedir.

 

İLETİŞİM

Proje Koordinatörleri

Av.Özlem Yılmaz- 0542 6423831 ozlemyilmaz70@gmail.com

Av.Beydağ Tıraş Öneri – 0555 3135369 beydag2000@yahoo.com

İnsan Hakları Gündemi Derneği www.rightsagenda.org

İHGD Facebook adresi:

https://www.facebook.com/HumanRightsAgendaAssociation/

SEMİNER Başvuru Formu