Uluslararası Ceza Mahkemesi Basın Açıklaması Özeti

09.03.2009

ICC-CPI-20090304-PR394

04.03.2009

Bugün,UCM 1 nolu Ön Yargılama Dairesi, Sudan devlet başkanı Ömer Hasan Ahmed El Beşir hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı işlediği suçlar gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarmıştır. El Beşir’in, cinayet, tecavüz, işkence ve çok sayıdaki sivilin zorla yerinden edilmesi ve mülklerinin yağma edilmesi dahil olmak üzere, Darfur’daki sivil nüfusun önemli bir bölümüne karşı yöneltilen bilinçli saldırıların cezai sorumlusu olduğu şüphe edilmektedir. Bu, UCM’nin aktif bir devlet başkanı hakkında çıkardığı ilk tutuklama emridir.

1 Nolu Ön Yargılama Dairesi’ne  göre, El Beşir’in devlet başkanı olarak sahip olduğu resmi iktidar, ona UCM kovuşturmasına karşı bağışıklık kazandırmıyor.

Yargıçlaragöre, yukarıda bahsedilen suçlar, Sudan Hükümeti tarafından Sudan Özgürlük Hareketi / Ordusu (SLM/A), Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) ve hükümete muhalefet eden diğer silahlı gruplara karşı 5 yıldır yürütülen kontra-ayaklanma kampanyası sırasında meydana gelmiştir. İddialara göre, bu kampanya 2003 yılı Nisan ayında El Fasher havaalanına yapılan saldırıların ardından, El Beşir ve diğer yüksek seviyedeki siyasi ve askeri liderlerin onayını alan ortak bir planla başlamıştır. Bu durum en azından, El Beşir için yapılan tutuklama emri başvuru tarihi olan 14 Temmuz 2008 tarihine kadar sürmüştür.

Bu kampanyanın temel bileşeni, Darfur’daki sivil nüfusa – çoğunlukla Fur, Masalit ve Zaghawa gruplarına mensup- yapılan yasadışı saldırılardı. Bu gruplar Darfur’da Sudan hükümetine muhalefet eden organize silahlı gruplara yakın olarak görülüyordu. Sivil nüfus, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki Janjavid Milis güçleri, Sudan Polis gücü, Milli İstihbarat ve Güvenlik Servisi, ve İnsani yardım komisyonu dahil olmak üzere Sudan hükümeti birimleri tarafından yasadışı saldırılara maruz kalmıştır.

Daire,Sudan’ın hem hukuki hem de fiili devlet başkanı ve Sudan silahlı kuvvetlerinin başkomutanı olan Ömer El Beşir’in kontra-ayaklanma kampanyasını koordine ettiğinden ve uyguladığından şüphe etmektedir. Diğer bir yandan, komisyon, El Beşir’in Sudan Devlet aygıtının bütün kısımları üzerinde kontrole sahip olduğuna inanmak için makul zeminin var olduğu ve bu kontrolün, kampanyanın hayata geçirilmesi için kullanıldığı kararına varmıştır.

Açıklamanın İngilizce metnine ulaşmak için:

http://www.icc-cpi.int/menus/icc/press%20and%20media/press%20releases/icc%20issues%20a%20warrant%20of%20arrest%20for%20omar%20al%20bashir

%20president%20of%20sudan

Kaynak: http://ucmk.org.tr/