Uluslararası Ceza Mahkemesinde Çalışacak Üç Yargıç Seçildi

Basın Açıklaması Tarihi: 05/12/2007
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


New York, Dec 4 2007 1:00PM

Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) Taraf Devletler Toplantısının son olarak gerçekleşen oturumundaki dördüncü tur oylamasından sonra 18 üyeli UCM’nin boş üyeliklerine üç yargıç seçildi.

UCM tarafından 4 Aralık 2007’de yapılan basın açıklamasına göre, 3 Aralık 2007’de sonuçlanan ve geçtiğimiz Cuma günü başlayan gizli oylamanın sonuçunda Fransa’dan Bruno Cotte, Uganda’dan Daniel David Ntanda Nsereko, Japonya’dan Fumiko Saiga UCM’ye yargıç olarak seçildi.

Bağımsız, daimi ve uluslararası bir mahkeme olan UCM soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları nedeniyle suçlanan kişilerin yargılanmasıyla ilgileniyor. Nsereko(erkek) 3 Aralık 2007’deki dördüncü tur oylamasında seçilirken, Cotte (erkek) ve Saiga(kadın) Cuma günü yapılan birinci tur gizli oylamada zorunlu olan üçte iki çoğunluğa ulaşarak seçildi. Adaylardan Trinidad ve Tobago’dan Jean Angela Permanand ve Panama’dan Graciela Dixon oylama sonucunda seçilemedi.

3 Aralık 2007’deki seçimlerden sonra, Saiga yargıç Claude Jorda’nın yerini aldı ve bu göreve 10 Mart 2009’a kadar devam edecek. Cotte ve Nsereko görevini 2012’de tamamlayacak.
Seçilen yargıçlar İrlanda’dan Yargıç Maureen Harding Clark, Trinidad ve Tobago’dan Yargıç Karl T. Hudson-Phillips ve yargıç Jorda’nın yerini alacaklar. Mahkemede aynı ulustan iki yargıç görev yapamıyor.

Adayların ceza hukuku ve usulleri ya da insan hakları hukuku ve insancıl hukuk gibi uluslar arası hukuk alanında “yeterlilik elde etmiş” olması ve Mahkemenin iki resmi dili olan İngilizce veya Fransızca’dan birini akıcı şekilde konuşup yazabilmeleri zorunluluk.

Hollanda’nın La Haye kendinde çalışan UCM’nin üç yeni Yargıcının yemin töreni 17 Ocak 2008’de olacak.

Taraf Devletler Toplantısı UCM’nin yönetimi, idaresi, yasama organı ve Mahkemenin kurulmasını ön gören Roma Tüzüğünü onaylamış ya da kabul etmiş 105 Devletin temsilcilerinden oluşuyor.
2007-12-04 00:00:00.000

Daha fazla bilgi için BM Haber Merkezini ziyaret edebilirisiniz http://www.un.org/news

BM radyosunun programlarını veya haberleri dinlemek için lütfen yandaki linki tıklayın : http://radio.un.org/