Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin İç Hukukta Uygulanmasında Yüksek Mahkemelerin Rolü

Cras tempor, ante sit amet ultricies aliquam, lorem purus pretium turpis, at ultricies velit tortor sed nunc. Etiam porta malesuada turpis, at volutpat lorem tincidunt sit amet. Quisque interdum varius dolor, in luctus tortor lacinia vitae. Donec vel tincidunt neque. Mauris congue accumsan nisl, eu sagittis urna.

Secretary-General Ban Ki-moon address the Council of Europe on the occasion of the 60th Anniversary of the European Convention on Human Rights.

Avrupa Konseyi, 20 – 21 Eylül 2007 tarihlerinde Belgrat’da, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin iç hukukta uygulanmasında yüksek mahkemelerin rolünü konu edinen bölgesel bir seminer düzenledi. Seminere Avrupa Konseyine üye 13 Devletin Yüksek Mahkemelerinden temsilciler katıldı. Seminere Arnavutluk, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Makedonya ve Türkiye’den temsilciler katıldı. Seminer sırasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Jean-Paul Costa’da bir konuşma yaparak “Tarafsız ve bağımsız yargıç yoksa adil yargılanmaya riayet de yoktur ve sonuçta da insan haklarının etkili bir biçimde korunması da yoktur.” dedi. Avrupa İnsan HaklarıSözleşmesinin iç hukukta uygulanmasında yüksek mahkemelerin rolününe dikkatleri çeken Jean-Paul Costa’nın konuşma metnini Fransızcadan Zafer Salan çevirmiş bulunmaktadır. Metnin tamamını okumak veya bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Döküman İndir