AVUKATLAR YARGININ KURUCU UNSURLARINDANDIR.

AVUKATLAR YARGININ KURUCU UNSURLARINDANDIR.

17 Haziran 2021 tarihinde HDP İzmir İl binasına Onur Gencer adında bir kişi saldırıda bulunmuş ve parti merkezinde bulunan parti çalışanlarından Fehime Poyraz’ın kızı Deniz Poyraz’ı öldürmüştür.

İHGD, yaşam hakkı ve örgütlenme özgürlüğüne dönük saldırı karşısında saldırıya maruz kalanların   adalet mekanizmalarına erişimini izlemek ve raporlamak amacıyla Deniz Poyraz Davasını takip etmekte ve davayı raporlamaktadır.

12.10.2022 tarihli celsede, müşteki sıfatıyla Deniz Poyraz’ın tutuklu kardeşi salonun içine alınırken jandarma tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılmış, bu şiddet karşısında müşteki vekilleri ve izleyenler tepki göstermiştir. Tepki ile duruşma salonunda bir kargaşa yaşanmış ve bu kargaşaya müdahale olarak jandarma tarafından duruşma salonunda gaz kullanılmıştır. Duruşma salonunda yaşanan kargaşa gerekçe gösterilerek duruşma ertelenmiş ve davanın görüleceği duruşma salonu şehir merkezinden 80 km uzaklıkta bulunan İzmir Aliağa t Tipi Cezaevi Kurumu Kampüsündeki duruşma salonu olarak belirlenmiştir.

14.10.2022 tarihinde duruşmayı izlemek için Aliağa T Tipi Cezaevi kampüsü önüne gelen çok sayıda avukat, milletvekili, baro başkanları ve basın ile izleyiciler mahkeme başkanı tarafından ilgili kolluk görevlilerine verilen yazılı talimat yüzünden kampüs içine alınmamıştır.  Mahkeme heyetince duruşmanın kapalı yapılmasına dair bir karar olmamasına rağmen, duruşma izleyici olmadan görülmüş, Anayasada düzenlenen ve adil yargılanma hakkının bir parçası olan duruşmaların açık olması ilkesi ihlal edilmiştir.

Duruşmaları açıklığı ilkesi yargılamanın kamuya açık olarak yapılmasını gerektirir.14.10.2022 tarihinde Mahkeme heyetinin almış olduğu ‘Duruşmaya hazırlamış oldukları liste dışında kimsenin alınmayacağı kararı’ açıkça hukuka aykırı olup, bu kararla yapılan yargılama faaliyetinin sağlıklı yürümesi mümkün değildir.

Türkiye’nin birçok yerinden gelen avukatlar, baro başkanları, basın ve sivil toplum temsilcileri cezaevi kampüsü önünde beklerken ve İzmir Baro Başkanı ve cezaevi güvenliği arasında içeriye avukatların alınması ile ilgili görüşme yapılırken, hiçbir uyarı yapılmadan ve yakın mesafeden bekleyenlerin üzerine biber gazı ve tazyikli su sıkılmıştır. Yaşanan olayda İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel jandarmanın fiziksel şiddetine de maruz bırakılmıştır.

Hukuka aykırı olarak keyfi şekilde kullanılan biber gazı ve tazyikli su müdahalesi, içinde üye ve gönüllülerimizin de bulunduğu pek çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olmuştur.  Kamu makamlarınca yargılamanın temel unsuru olan avukatlar ile basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve onlarca kişiye dönük hukuka aykırı ve keyfi nitelikteki müdahale konusunda suç duyurusunda bulunarak sorumluların cezalandırılması için gereken mücadeleyi yürüteceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

İHGD YÖNETİM KURULU