Helsinki Semineri Eviçi Şiddeti İçerecek Şekilde, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Avrupa Konseyi’nin Kampanyasına Dikkatleri Çekti

Basın Açıklaması Tarihi: 05/10/2007
İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ


Strasbourg, 05.10.2007 – Hükümetler Eviçi şiddetin kadın mağdurları için en iyi hizmeti nasıl verebilir? Bu soru Avrupa Konseyi’nin Ev İçi Şiddet dâhil olmak üzere, Kadına karşı şiddeti Önlemek için yürüttüğü kampanyanın bir parçası olarak, 8 ve 9 Ekim 2007 tarihlerinde Finlandiya’nın Helsinki Espoo kentinde düzenlenecek olan beşinci bölgesel toplantının ana odağı.

Seminer Rusya ile birlikte Baltık ve İskandinav bölgesindeki uzmanları bir araya getirecek. Toplantıda mağdurların ihtiyaçlarını nasıl belirlenebileceğini, mağdurlar için hizmetlerin etkin bir şekilde ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde nasıl örgütleneceğini, mağdurların en iyi şekilde nasıl korunacağını tartışılacak.

Fin Adalet Bakanı Tuija Brax, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio açılış oturumunda konuşma yapacaklar.

Seminer ev içi şiddet dahil olmak üzere, kadına yönelik şiddetin durdurulması amacıyla Avrupa Konseyi tarafından yürütülen ana kampanyanın bir parçası olarak organize edildi. İstatistikler Avrupa’daki kadınların %12 ile %15’nin her gün kendi evlerinde şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Kampanya eviçi şiddeti suç haline getirmeyi, mağdurlar için destek sağlamayı ve eviçi şiddetin bundan sonra hoş görülmesini engelleyecek yeni tutumların geliştirilmesini hedefliyor.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi almak için, web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.coe.int/stopviolence

İlişki :

Cathie Burton, Avrupa Konseyi İletişim Müdürlüğü
Tel +33 3 88 41 28 93 ; Mobile +33 6 85 11 64 93 ; Cathie.burton@coe.int

Tarja Summa, Finlandiya Sağlık ve Sosyal Sorunlar Bakanlığı, Bilgilendirme Sorumlusu
Tel: +358 (0)9 160 74486 Mobile +358 (0) 50 30 70 254 ; tarja.summa@stm.fi