İHGD – Belgesel Film Gösterimi & Söyleşi Hayatın Sığmadığı Yer

İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen insan hakları savunucularının katılımı ile, 2003 yılında İzmir’de kurulmuştur.İnsan haklarının her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üzerinde bir değer olduğunu kabul İHGD, hakların ilerletilmesinin ancak sorunların kaynağında gerçek bir kavrayışın test ve somut çözüm önerilerinin uygun ve eğitiler hayata geçirilmesiyle Failini ya da mağdurunu almaksızın tüm haklarını hedef alan İHGD bağımsız ve tarafsız duruşuyla kamu vicdanını hak ihlallerine sese duyarlı kılacak, örnek alabileceği bir model oluşturmayı amaçlamaktadır.

İHGD pandemi öncesi İzmir ofisinde yaptığı insan hakları temalı belgesel film gösterimi ve söyleşi çalışmalarına çevrimiçi olarak devam etmektedir.

Belgesel Film: “Hayatın Sığmadığı Yer”

Tarih : 15 Mayıs 2021

Saat : 20.00

Teknik imkansızlıklardan dolayı filmin gösterimi çevrimiçi yapılamamaktadır.
“Hayatın Sığmadığı Yer ” belgeseline şu adresten ulaşabilirsiniz : Hayatın Sığmadığı Yer Belgeselini İzlemek için Tıklayınız 

KONUKLAR:

Sertaç Yıldız – “Hayatın Sığmadığı Yer” Belgesel Filmin Yönetmeni

“Hayatın Sığmadığı Yer” adlı Belgesel film, Sevda Turgal, Abdullah Kalay ve İlhan Çomak’ın anlatımlarıyla pandemi sürecinde cezaevlerinde yaşananlara odaklanıyor. Mahpusların gönderdiği mektupları Jülide Kural, Cüneyt Yalaz ve Muhammet Uzuner seslendirdi.

Av. Şükran Öztürk – Özgürlük için Hukukçular Derneği İzmir Şube Eş Başkanı

Pandemi ile oluşan yeni dünya düzeni cezaevlerine mutlak bir tecrit olarak uygulandı. Yaşanan hak ihlalleri siyasallaşan hukuk sorunları ile çözümsüz kalmıştır. Mahpusların en temel hakkı olan yaşam hakkı pandemi nedeniyle ciddi tehdit altında iken yürürlüğe konulan infaz yasa ve yönetmeliklerle de kanun önünde eşitlik ilkesi ihlal edilmektedir.

Söyleşi ZOOM uygulaması aracılığıyla yapılacaktır.

ZOOM linki Söyleşi öncesi mail olarak iletilecektir.

Kayıt Formu için Tıklayınız