localhost

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Reklam
English (United Kingdom)
Anasayfa Makaleler Engelli Hakları Avrupa'da engelli insanların haklarını korumaya ve yaygınlaştırmaya dair Avrupa Konferansı: tam katılım, dâhil etme ve yetkilendirmeye doğru.

Avrupa'da engelli insanların haklarını korumaya ve yaygınlaştırmaya dair Avrupa Konferansı: tam katılım, dâhil etme ve yetkilendirmeye doğru.

e-Posta Yazdır PDF
10.11.2008

İsveç Yaşlı Bakımı ve Kamu Sağlığı Bakanı Maria Larsson'ın Konuşması,

Strasbourg, 30 Ekim 2008.

Çev: Zerin Türk
 

Bayanlar ve baylar, sayın katılımcılar!

Sizinde bildiğiniz gibi bu konferans İsveç, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu ve Kuzey Ülkeleri Bakanlar Konseyi arasındaki işbirliği ile düzenlenmiştir.

Ve bu iki organizasyonun İsveç Başkanlarının hedeflerinden biri Avrupa Konseyi ve Kuzey ülkeleri çalışmalarında engellilerle ilgili konuların statüsünü güçlendirmektir.

Engellilik sorunlarına iki İsveç Başkanının programında öncelik ve önemli yer verilmiştir.

İnsan hakları sorunu olarak engellilik sorunları hakkında düşünmeye başlama zamanıdır. Yaklaşık 650 milyon engelli insan BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme tarafından sağlanan korunmaya muhtaçtır.

Sözleşme yeni haklar yaratmamakta ama engellilerin insan haklarından faydalanması sağlayan engelleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ve bütün insan haklarının birbirine bağlı ve bölünemez olduğunu akılda tutmak önemlidir.

İsveç için sürecin devamının kapsayıcı olması önemlidir.

Engelli kadınlar ve erkekler ve onları temsil eden organizasyonlar Sözleşmenin uygulanmasında ihtiva edilmeli ve tam olarak katılmalıdırlar.

Engelli insanların kendilerinin izleme süreçlerinde daha önemli söz hakkı olmalıdır.

"Biz olmadan bizim hakkımızda hiçbir şey olamaz" Bu slogan, New York'ta BM Sözleşmesi için görüşmeler esnasında sık sık tekrarlandı.

Herkesin toplumda eşit koşullarda yer alma hakları temel odak noktası olmalıdır.                                          

Bu konferansın sonuçları başarılı olduğumuzu kanıtlamaktadır. Bu kadar çok insanın ve neredeyse bütün üye ülkelerin bu önemli çalışmada yer almak için Strasbourg'a gelmesinden dolayı çok memnunum. Bu başarıda hepinizin katkısı bulunmaktadır!

Avrupa, engelli insanların toplumun bütün alanlarına tam olarak müdahil olabilmesi için çalışmaya hazırdır.

BM Sözleşmesi kabul edilmiştir ve Sözleşmenin onaylanması ve uygulanması için hepimizin sıkı çalışması oldukça önemlidir. Sadece ulusal yasamayı basitçe düzenlemek yeterli değildir, engelli politikalarının toplumun bütün sektörlerinde hakim eğilim olması gerekmektedir.

Engelli insanlara karşı ayrımcılık ile her alanda mücadele edilmelidir.

Engellilik perspektifi her bir kamu otoritesinin düzenli hareketlerinin doğal ve bütünleşmiş bir parçası olmalıdır. Yönetim, bütün vatandaşlara eşit koşullarda hizmet sağlamak zorundadır.

İsveç'te BM Sözleşmesinin onaylanması için parlamento kararı gerekmektedir. Hükümetin hedefi, Sözleşmenin ve Protokolünün onaylanması için (gerekli olan) parlamento kararını 2008 yılı bitmeden önce almaktır. Sözleşmeyle uyumlu olarak Hükümet'in İsveç Engelliler Hareketi ile süren bir dialoğu vardır.

Engelliler için Avrupa Konseyi Eylem Planı bu çalışma için muhteşem bir bölgesel araçtır.

Bu konferans, BM Sözleşmesinin ve Engelliler için Avrupa Konseyi Eylem Planının içeriği hakkındaki bilgiyi arttırmıştır. Bu nedenle, lütfen uygulama çalışmasında Eylem Planı'nı kullanınız.

Sekiz yıl önce, İsveç Parlamentosu Riksdag, engellilik politikaları için ulusal bir eylem planına karar verdi. 2010 için hedefler ulaşılabilir irtibatlar ve binaları içermektedir. Yetersiz ulaşılabilirlik, engelli insanların topluma eşit koşullarda yer alması konusunda önemli bir engeldir. Örnek olarak, ülkemizdeki ilk ulaşılabilir adadan bahsetmeme izin verin. Bu ada, Askersund topluluğunun dışındaki Vattern Gölü'ndeki takımadada yer almaktadır. Bir sürü zor İsveççe isimler.

 

Geçen yıl onu açılışını yapmaktan onur duyuyorum. Belediye, şu anda Bütün Kurumlar İçin Dizayn tarafından ulaşılabilir belediye olarak tasdik edilmiştir. Ve gelecek hafta bir sembol olarak ulaşılabilirlik bayrağı alacaklardır.

İsveç'in geri kalan yerlerinde gelişmeleri hızlandırmak için, İsveç Hükümeti, İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Komitesi beraber 2010 yılından önce nasıl ulaşılabilirliliği başarabileceklerine dair bir strateji kabul ettiler.

Bu strateji, kolayca elenebilecek engelleri, ulaşılabilir kamu-ulaşım araçlarını ve ulaşılabilir bir ulusal hükümet yönetimini içermektedir.

Bayanlar ve Baylar,

Bunlar tarihi günlerdir!

Sözleşmeye Taraf Devletler Konferansı için ilk oturum yarın (31.10.2008) New York'ta yapılacak. Komitenin 12 üyesinin seçilmesi Pazartesi günü yapılacak.

Bu Komite çok önemli olacaktır. Komite devlet tarafından gerçekleştirilen ihlallerin kurbanı olduklarını iddia eden engelli insanlardan gelen şikâyetlerini değerlendirecektir. Bu, hükümetlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

BM sistemindeki uluslararası işbirliği kapsamında İsveç aynı zamanda İnsan Hakları Konseyi ve Sosyal Kalkınma Komisyonu'nda engelli kişilerin kendi insan haklarını kullanmaları sorununu gündeme getirmektedir.

Ek olarak, İsveç, Birleşmiş Milletler Üçüncü Komitesi'ne Yeni Zelanda ve Meksika ile beraber engelli insanların haklarına ilişkin bir önerge sunuyor.

BM sözleşme komisyonunun ve özel raportörlerin çalışmalarında engelli insan perspektifini de içermelerini sağlamaya çalışmaktayız.

Engelli insanların haklarının uluslararası kalkınma işbirliğine entegre olması İsveç için diğer bir esas meseledir.

Bazı Avrupa ülkeleri Sözleşmeyi çoktan imzaladı.

Avrupa Konseyi'nin üyeleri olarak hepimiz onaylama sürecinin devam etmesi için çabalarımızı arttıralım!

İnanıyorum ki, yeni Sözleşme ve Seçmeli Protokol dünya çapında temel bir değişiklik için güçlü araçlar olacaklardır.

Geldiğiniz için teşekkürler ve ülkelerinizdeki çabalarınızda hepinize başarılar diliyorum!

http://www.coe.int/t/dc/press/News/20081030_disc_Larsson_en.asp

 

E-Mail Listesi

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olun.